Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Toron Karacaoğlu, Ayvalık'ın Altınoluk beldesinde yaşamını yitirdi. İHA'nın haberine göre; 87 yaşındaki Toron Karacaoğlu'nun vefat haberini Onur Akay duyurdu.

Türk tiyatrosunun usta oyuncularından Toron Karacaoğlu'nun Altınoluk'taki evinde vefat ettiği bildirildi. 

Onur Akay, "Türk tiyatrosu bir ustayı, Toron Karacoğlu'nu kaybetti. Cüneyt Arkın dahil olmak üzere, çok sayıda oyuncuyu sinemada seslendirdi. Unutulmayacak değerli oyuncumuz, Zeki Müren'le aynı okulda ortaokulda okumuştu. Altınoluk'taki evinde vefat eden usta tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Toron Karacaoğlu'na Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

Toron Karacaoğlu, cuma günü öğle namazını müteakip Altınoluk'ta toprağa verilecek.DHA'da yer alan detaya göre, son nefesinde babasının yanında bulunduğunu belirten Ata Tamer Karacaoğlu, çok üzgün olduklarını, Türkiye'de çok önemli değerin yitirildiğini söyledi.

"O OLAY BABAMI HAYATA KÜSTÜRDÜ"

Babasının tiyatroya 60 yılını verdiğini ve 3 yıl önce de Şehir Tiyatroları´ndan koparıldığını kaydeden Ata Tamer Karacaoğlu, "Babam, 'Ben sahnede öleceğim' diyordu; ancak 60 yılını verdiği tiyatro sahnesinden 3 yıl önce koparıldı. Şehir Tiyatroları'ndan ayağını kestiler. O yüzden tiyatro camiasına ve hayata küstü. Sağlığı son derece iyiydi; ancak son 3 yılda çöktü. Son 1 haftadır yemek dahi yemiyordu. Tiyatro camiasına küskün olarak hayata veda etti" dedi.İstanbul'da Şehir Tiyatroları önünde veda töreni düzenlenmesi için teklif geldiğini; ancak bunu babasının küskünlüğü nedeniyle kabul etmediklerini belirten Ata Tamer Karacaoğlu, "Babam ve annem Nurten Karacaoğlu İstanbul´da yaşıyorlar. Yazları ise 6 ay benim de sürekli yaşadığım Altınoluk'taki kendi yazlıklarına gelerek burada kalıyorlar. Mayıs ayından bu yana da Altınoluk´taydılar. Veda töreni için cenazenin İstanbul´a gitmesini istemedik" diye konuştu.TORON KARACAOĞLU KİMDİR?

Toron Karacaoğlu, 20 Ağustos 1931 tarihinde Bursa, Mudanya’da doğdu. 3 sene İstanbul Belediye Konservatuarı’nda eğitim aldı. Askerliğini yapıp geldikten sonra 1954 yılında Şehir Tiyatroları sınavını kazanıp bu kurumun kadrolu oyuncusu oldu.

CÜNEYT ARKIN'IN SESİ OLMUŞTU...

Sinemaya dublaj ile başladı. Hem tiyatro, hem seslendirme, hem radyo çalışmalarını birlikte yürüttü. Sinema ve dizi filmlerde oynamanın yanı sıra dublaj çalışmaları da yapan Toron Karacaoğlu, çoğunlukla Malkoçoğlu ve Kara Murat serisi gibi filmlerde Cüneyt Arkın‘ı seslendirdi ve çok sayıda tiyatro, dizi ve sinemada rol aldı.

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri