Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Açılalı bayağı zaman geçti aslında, hatta, bende dahil, pek çok kişinin, eğlenmek için tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor. Eğer henüz keşfetmemiş olanlarınız varsa; sizleri, bu yazın en popüler mekanı olacak “Bomontiada” ile tanıştırmak istiyorum.

BOMONTİADA

19. yüzyıldan kalma bir fabrika olan, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın en sağlam referansı tarihi kimliği olsa gerek. Yaratıcılarının ilham kaynağı Avrupa’daki örnekleri olmuş. İtalya’da, İspanya’da yer alan, kültürel amaçlarla dönüştürülmüş, eski elektrik fabrikaları, hatta eski mezbahalar…” Neden İstanbul’da olmasın?” düşüncesi ile yola çıkılmış.
Şimdilerin en rağbet gören semti Karaköy’e alternatif olur mu bilinmez, ancak, özellikle ferah avlusuyla ve içinde yer alan mekanlarla bu yazın en favori noktalarından biri olacağı kesin, bir tarafa yazın diyorum.

Bu mekan çok konuşulur: BOMONTİADA
 

Peki neler var bu adanın içerisinde. Kültür, sanat, eğlence ve gastronomi adına ne ararsanız var desem yanlış olmaz. Vasıf Kortun tarafından yönetilen ‘Alt’, işin kültür ve sanat ayağını oluşturuyor. En net tanımı ile çağdaş sanat galerisi. Performans ve görsel sanat alanlarında etkili olan bir kültür merkezi olarak tanımlanabilir. Alt’ın içerisinde bir de galeri bulunuyor.
Bir nevi etkileşim ve yaratıcılık platformu olan Atölye İstanbul ise, farklı fikirlerin ve inovatif keşiflerin hayata geçebilmesini sağlayan, disiplinler arası ve kültürler arası güçlü bir etkileşim yaratan, global bir komünite olarak tanımlanabilir.
Gelelim işin eğlence ve yeme-içme kısmına. Bakın Bomontiada’da hangi mekanlar yer alıyor.

BABYLON BOMONTİ

Hiç kuşkusuz, İstanbul’un müzik ve eğlence hayatına yön veren, önemli mekanlarından biri Babylon. Bomontiada’da sadece eğlenebileceğimiz bir mekan olarak değil, pop-up etkinliklerin gerçekleştirileceği geniş bir fuaye alanı ile Radyo Babylon stüdyosu ile yer alıyor.

Tam 500 kişilik sahnesi, sadece konserlere ev sahipliği yapmıyor. Alternatif tiyatro ve sinema etkinlikleri ile gün boyu keyifli zaman geçirmenize olanak sağlıyor.

DELİMONTİ

Bomontiada’nın diğer bir keyif mekanı Delimonti, Doğuş Grubu D.Dream’e ait. Sadece bir restaurant olduğunu düşünmeyin, burası aynı zamanda bir gastronomi marketi. Delimonti, yöresel, yerel, unuttuğumuz tatları sunuyor. Türkiye’nin 54 ilinden özenle seçilen 440 çeşide yakın ürün yer alıyor. Mekanın mottosu da hayli hoş; “ Yerel güzeldir, sunum özeldir”. Anadolu’nun en geleneksel tarifleri, bulunduğu yöreye özel pişirme teknikleri kullanılarak hazırlanıyor, modern bir şekilde sunuluyor.

Bomontiada’nın diğer bir keyif mekanı Delimonti...
 

Sunulan her ürün, kendine ait yöreden temin ediliyor. Zengin şarküteri bölümünün yanında, zeytinyağı barı, 10’dan fazla değişik yöreden bal ve kaymak, 50’den fazla çeşit peynir, aşurelik buğdaydan çikolataya, haşhaşa kadar ne ararsanız mevcut. Yöresel kahvaltılarıyla iddialı olan mekanda kahvaltı yaparsanız, Karadeniz yöresinin özel lezzeti muhlamayı mutlaka deneyin. Mezeler konusunda da oldukça başarılı çeşitlere sahip Delimonti. Yöresel mutfağın yanı sıra, dünya mutfağına ait lezzetleri ile de dikkat çeken mekanın menüsünde, alışılmış tariflerin dışında formüle edilmiş tatlarda yer alıyor. Mekanın en dikkat çekici bölümlerinden biri de, yöresel gazozlar için ayrılmış bölüm. İçeceklerden bahsetmişken, 100 küsür çeşitten oluşan şarap kavı da mekanı çekici kılan diğer bir yanı olsa gerek. Fiyatlar ortalama, gözünüz korkmasın. Sabah saatlerinden, gece yarısına kadar hizmet sunuluyor.

KİLİMANJARO

Kilimanjaro, Bomontiada’nın özel mekanlarından biri ve Pozitif markası. Mekan tamamen profesyoneller ellere emanet. Müzikler Pozitif’ten, mimari ve tasarım Autoban’a ait, yiyecek ve içecek danışmanı ise Cemre Narin. Menü tamamen organik ve yerel ürünlerden oluşuyor. Ürünlerin büyük kısmı, Feriköy Organik Pazar’a ait. Mekanın tasarımı hayli ilginç. Barın tepesinde yer alan peyzaj düzenlemesinin nedeni, bir parça bahçe hissi ve ferahlık verebilmek imiş. Mekanın diğer bir özelliği, bir koridor yardımı ile Babylon’a bağlanıyor olması.

Bomontiada’ Pozitif markası Kilimanjaro...

Bu şöyle bir rahatlık sağlıyor, dilerseniz; yemeğinizi Kilimanjaro’da yedikten sonra, Babylon’a geçebiliyorsunuz. Kilimanjaro, “fine dining” anlayışından uzak, rahat bir mekan. Buna rağmen son derece özenli. Menüsüne gelince; yerel tatların önceliği var, evet, ama daha çok, mideyi yormayacak, hafif, kendisi gibi rahat lezzetlerden oluşuyor. Ev yapımı şarküteri ürünlerini de unutmamak gerek. Mutfakta yemekler şef Mustafa Otar’a, tatlılar ise, Melis Kargıoğlu’na emanet. Fiyatlar yine yormayacak düzeyde. Masalar, bar ve bistro dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 100 kişilk bir kapasiteye sahip. Salı, Perşembe ve Pazar günleri 11.30 – 02.00 arası; Cuma ve Cumartesi günleri ise 11.30 – 03.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

KİVA MEYHANE

Bir Galata klasiğidir “Kiva”, bir kez de olsa, çoğumuzun lezzet deneyimine ev sahipliği yapmıştır. Kiva Meyhane, Bomontiada’da D.Dream tarafından hayata geçen bir mekan. Gündüz menüsü, yine yöresel Anadolu lezzetlerinden oluşuyor. Akşamları geleneksel İstanbul mezeleri ile başlayan ziyafet, rakı ve balık ile devam ediyor. Bu ziyafete canlı müzik eşlik ediyor. Meze tepsisi yok, tercihlerinizi meze barından yapıyorsunuz. Kiva lezzetlerinin çıktığı mutfağın başında şef Yasin Kurt bulunuyor.

Bir Galata klasiği “Kiva”

Mezelerinden en çok beğenilenler; kokoreç ve bademli uykuluk, uskumru dolması ve tereyağlı ciğer. Fiyatlar makul. 100 kişilik açık oturma, kapasitesi olan mekanın ayrıca, 50 kişilik bir kış bahçesi mevcut. Mekanın içinde; üst katta “Zeytin”, “ Safran” ve “ Paprika” adı verilen üç ayrı bölüm bulunuyor. Her bir bölümün dekorasyonu farklı ve bir o kadar da şık. Eğer gidecek olursanız, artık klasikleşmiş tatlar arasında yer alan kirece yatırılmış kabak tatlısını es geçmeyin.