Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Aslı ÖZTÜRK / HT CUMARTESİ
aozturk@htgazete.com.tr

70 ülkeyi motosikletiyle gezen Sarper Sesli'yle röportaj için buluşma çabalarımız, 2 haftalık yanlışlıklar silsilesine takıldı. Son anda ertelediği uçak bileti sayesinde onunla ve şehir içinde kullandığı sarı Vespa'sıyla biraraya gelebildim. Sohbetin sonundaysa bir Cape Town gezisi yapmaya ve başarabilirsem, en azından Vespa kullanmaya karar verdim.

Nasıl keşfettin içindeki maceracı adamı?

Ağabeyim dağ tırmanışlarına gidiyordu. Bir gün beni ve küçük kardeşimi de götürdü. Henüz 12 yaşındaydım. Adrenalin duygusunu sevdim ve her hafta gitmeye başladım. Sonrası da malum; doğa sporları, motor turları...

Bütün hayatın macera peşinde, aktiviteler yapmakla geçmemiştir ama değil mi?
Aslında müzisyenim. Ses mühendisliği okudum. İstanbul'da birçok barda, birçok ünlü müzisyenle beraber çaldım. Bir gün müziğe "Yeter" dedim ve spora başladım.

Müzik "Yetti" denip doyulacak bir şey mi?

İdealist davrandım biraz. 1999 krizinden sonra gece hayatı düşüşe geçti. Özellikle canlı müzik yapanlar para kazanamamaya başladı. Zaten doğa sporlarıyla da ilgileniyordum. Hemen B planımı devreye sokup motosiklet işine ticari olarak adım attım. İş ciddiye binince de müziğe ayıracak vaktim kalmadı.

'DÜNYA'DA HERKES BİZİ TANIR'

Motosiklet hobini ticari bir işe dönüştürmen nasıl oldu?

No Limits adında bir seyahat acentamız var. Sıradışı turlar yapıyoruz. Motor turları da buna dahil. Sonra BMW ile görüştüm. Onların 16 ülkede bu işle ilgili okulları var. Birinin başına geçtim. 5 yıl devam ettim. Sıkıldım ve bıraktım...

Her sıkıldığında iş mi değiştiriyorsun?

Her zaman değil. Mesela 2008'de Afrika'ya tatile gittim. İlk defa bir seyahat sonrası ayaklarım geri geri gitti. Döndükten sonra arkadaşlarıma "Oraya geri döneceğim" dedim, dalga geçtiler...

Ama sen onları mahcup ettin...

6 ayda bütün işlemlerimi hallettim ve Cape Town'a yerleştim. 5 yıldır orada yaşıyorum. Afrika'nın enerjisi bambaşka.

İlk zamanlarda geçimini nasıl sağladın?

Turizm sektöründe çalışıyordum. Çok sıkıntı çektim. Sonra Türkiye'de başlattığım ticari motosiklet turlarını orada da devam ettirdim. Şu an dünyada motosiklet işiyle uğraşan herkes bizi tanır.

'ROTAYI ÖNCE KENDİM KEŞFEDERİM'

Ülke ülke motosikletle mi geziyorsunuz yani?

Kıta kıta da olabiliyor. Tur planını ben yapıyorum. Hava durumu, yol kondüsyonu gibi dış etkenler sebebiyle güzergâhı değiştirmek benim inisiyatifimde. Turları motorsikletle yapıyoruz ama tek aktivitemiz motor sürmek değil. Görülmesi gereken yerleri görüyoruz.

Ya senin gitmediğin bir yer olursa?

Rotayı önce kendim keşfederim. Bilmediğim bir yeri insanlara gezdiremem.

'MOTORLARIN HIZ LİMİTİ DÜŞÜK'

Türkiye'nin tamamını gezdin mi?

Gitmediğim yer kalmadı.

Diğer ülkelere kıyasla "Motor kullanmak zor" diyebilir miyiz?

Türkiye'de ehliyet almak çok kolay. İnsanlar eğitimsizler. Bu yüzden ülkemizde hem arabalılar motosikletlilere, hem motorcular birbirleri için sorun oluşturuyor.

Nedir bu sorun?

Saygı yok. Motosikleti araçtan saymıyorlar. Ayrıca motosikletlerin hız limiti çok düşük. Bir motorun ayakta kalabilmesi için hız limiti akan trafikten 10 km daha fazla olmalı. Burada kamyonla aynı.

Türkiye'de motosikletlilerin kaza yüzdesi nasıl?
Eğitim almış, donanımlı, bu işi hakkını vererek yapan büyük motor kullanıcıları fazla kaza yapmıyorlar. Şehir dışındaki sürüşlerde neredeyse kaza yok gibi. Şehir içindekilerinde nedeni malum, demin söyledim.

Böyle konuşunca risk az gibi göründü?

Motosiklet istatistiklere göre otomobilden yüzde 27 daha tehlikeli bir araç. Ama insan bedeninin çoğu sudan oluşuyor.

Sen hiç kaza yaptın mı?

Hayır, yapmadım.