Son Dakika

Güngör KARAKUŞ / YAZI DİZSİ 1 / GAZETE HABERTÜRK

FOTOĞRAFLAR: Erdem ŞAHİN

Ankara katliamının ardından gözlerin çevrildiği Gaziantep, terör örgütü IŞİD için büyük önem taşıyor. IŞİD, hem lojistik destek ve sevkıyatını hem de eleman teminini bu kavşak kent üzerinden sağlıyor. Suriye’de olduğu tahmin edilen IŞİD’in Gaziantep’teki lojistik ve sevkıyatının kilit ismi ‘Ebubekir’ kod adlı İlhami Balı’nın telefonunu aradık. Açan kişi, “Beni bulmak isteyen buraya gelir, adresim de belli yerim de” dedi.

HABERTÜRK, 102 kişinin can verdiği Ankara katliamı öncesi terör örgütü IŞİD’in canlı bombalarının yuvalandığı Gaziantep’i ve örgütün bu kentteki faaliyetlerini mercek altına aldı. Katliamdan sonra IŞİD’in üstlenerek lojistik ve aktarma merkezi olarak kullandığına dair net bilgilerin ortaya çıktığı kent, terör örgütü açısından hem geçiş noktası hem de eleman temininde kritik bir kavşakta yer alıyor. Polisin, IŞİD’le ilgili mahkeme kararıyla yaptığı dinlemeler örgütün şehirdeki tüm faaliyetlerinin aynı kişi tarafından koordine edildiğini ortaya koydu.

‘Ebubekir’ kod ismini kullanan İlhami Balı’nın adı, geçen ay Türkiye’nin yayınladığı en çok arananlar listesinde terör örgütü PKK’nın sözde yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık, Fehman Hüseyin ile DHKP-C ve MLKP gibi terör örgütü yöneticilerinin isimlerinin olduğu “Kırmızı Liste” içinde yer alıyordu.

IŞİD’İN KARAKUTUSU BALI IŞİD

için kritik bir isim olan Balı’nın ismi, Suriye-Türkiye sınırındaki her sansasyonel olay ve dosyada geçiyor. IŞİD içindeki konumu “Suriye-Türkiye Gümrük Sorumlusu” olarak görünüyor. Ayrıca Gaziantep ve Kilis hattında örgütün ihtiyaç duyduğu malzeme ve “cihatçı/savaşçı” kaynağının Suriye’ye sevkini sağlıyor.

HABERTÜRK, herkesin peşinde olduğu o ismi, dinleme kayıtlarındaki telefon numarasından aradı. Telefonu faaldi ve çalıyordu. İlk aramada telefonu açan kişiye “Alo İlhami Balı” diye hitap ettik, “Kim arıyor” diye yanıt verdi. Ardından gazeteci olduğumuzu söyledikten sonra, kendisini aradığımız “0 543 662 .. ..” nolu telefonun Balı’ya ait olduğunu ve dinleme kayıtlarına geçtiğini söyledik ve “Bu numara size mi ait?” diye sorduk. Telefondaki kişi “Size bu soruyu sorma hakkını kim veriyor? Beni bulmak isteyen buraya gelir, adresim de belli yerim de” diye yanıt verdi. “Dinlendiğinizi biliyor musunuz?” diye sorunca da “Benim Allah’tan başka kimseden korkum yok. Sen kimsin? Gel buraya görüşelim...” diye konuştu ve telefon kapandı.

HER FAALİYETTE O VAR

Balı’nın ismi, IŞİD’in birçok eylem ve faaliyetinde yer aldı ancak güvenlik güçleri halen izine rastlayamadı. ‘Ebubekir’ kod isimli Balı’nın geçen yıl polisin ve MİT’in farklı şehirlerde yakaladığı 33 canlı bomba yeleği, Türkiye’ye sokulmak istenen 257 kilogram patlayıcı, 3 İngiliz kızın Antep ve Kilis üzerinden IŞİD’e götürülmesiyle özdeşleşti. Suriyeli ajan Muhammed El Reşid’in görevlendirilmesinde, Diyarbakır ve Suruç bombalamalarında da Balı ifadelere yansıdı. Balı, son olarak Ankara’da 102 kişinin hayatını kaybettiği törer eyleminde kilit isim olarak kamuoyunun gündemine geldi.

YAZI DİZİSİ 2

IŞİD’E TAKSİYLE TAŞINIYORLAR

Türkiye’den ve dünyanın pek çok ülkesinden IŞİD saflarında savaşmak isteyenlerin kullandığı güzergâhlardan biri Gaziantep. Savaşmak için gelen kişiler öncelikle kentte bir gece otelde konaklıyor, ardından taksilerle Suriye’ye geçmek için sınıra taşınıyorlar. Elbeyli sınırında kaçakçılara teslim edilenlerin IŞİD saflarına geçişi de buradan sağlanıyor. Polisin dinlemesine takılan görüşmelerde bu işi organize eden ismin IŞİD’in kilit ismi olduğu belirtilen “Ebubekir” kod adlı İlhami Balı olduğu tespit edildi. Bu kişinin taksicilerle görüşerek geçişleri organize ettiği ise bilgiler arasında...

IŞİD saflarına geçmek için gelenlerin ilk buluştukları nokta Adana ve Hatay. Organizatörler hiçbiriyle bire bir temas kurmuyor. Ancak iletişim kanallarıyla bu kişileri gruplar halinde kendilerine çalışan taşıyıcılara yönlendiriyor. Sayıları 5 ile 10 arasında değişen grupları bu kentlerden araçlarla alan taşıyıcılar, bu kişileri Gaziantep’in ucuz otellerine taşıyor. Bir gece bu otellerde kalan IŞİD’liler sabaha karşı tekrar taşıyıcılar tarafından toplanarak Kilis’in Suriye sınırında bulunan Elbeyli İlçesi’ne götürülüyor. Daha sonra gruplar, kaçakçıların vasıtasıyla Suriye tarafına geçerek IŞİD’e katılıyor. Geçen günlerde polis tarafından telefon dinlemesine takılan ve daha sonra tutuklanan 4 taşıyıcının tapeleri bu organizasyonu gözler önüne sermişti. Polis tapelerine takılan en önemli isim “Ebubekir” kod adlı İlhami Balı... Türkiye’de IŞİD ile ilgili bombalı eylem, sınırdan kaçak mühimmat geçişi ve insan kaçakçılığıyla ilgili tüm faaliyetlerin altından çıkan isim olan Balı, şimdiye kadar çok sayıda militanın Suriye’ye geçişini sağladı.

SİLAHLARI SAKLAMA YERİ ZENGİN SEMTLER

IŞİD, Gaziantep’te Karşıyaka, Karayılan, Ünaldı, Perilikaya, Şehreküstü, 8 Şubat ve Cinderesi gibi yoksul kesimin yaşadığı mahallelerde faaliyet gösteriyor. Merdivenaltı açılan medreseler ve Kuran kursları, IŞİD’in örgüte savaşmak için adam sağladığı ve yoğun faaliyet yürüttüğü en önemli yerler arasında. Çoğunlukla yoksul mahallelerde kurulan dernekler de yine örgüte insan gücü kazandırmak için kullanılıyor. Adıyaman’da çay ocaklarında örgütlenen IŞİD, Gaziantep’te kurdukları derneklerde bu işi yapıyor. Karşıyaka Mahallesi’nde kurulan bir dernek bunlardan sadece biri. Mahalleye girdiğinizde labirent gibi dar sokak aralarında bu amaçla kullanılan derneklerle karşılaşmanız mümkün. Hatta Ankara’da meydana gelen terör saldırısının ardından ismini veremediğimiz bu dernek kapılarını kapatmış. Kapısında resmi polis aracı nöbet tutuyor. 3 yıldır faaliyet gösteren dernekte özellikle Kuran kursu eğitimi bahanesiyle mahalledeki çocuklar ve gençlere, IŞİD propagandası ve ideolojik eğitim veriliyor. Örgütlenme faaliyeti yürütülen tüm mahallelerde IŞİD adına organizasyonu “mahalle sorumlusu” adı altındaki IŞİD’liler gerçekleştiriyor. Hatta Türkiye ve dünyanın birçok yerinden IŞİD’e katılmak için gelenlerin Suriye’ye geçişlerinin organizasyonunda da bu dernekler aracılığıyla sağlandığı iddia ediliyor. Geçmişten bugüne cihatçı akışı için insan örgütleyen şebekeler, özellikle Gaziantep’in yoksul semtlerini tercih ediyorlar. Ankara’da meydana gelen terör saldırısının ardından Gaziantep’te yapılan operasyonlar gösterdi ki IŞİD, silah ve mühimmatlarını saklamak için zengin semtleri, örgüte adam kazandırmak için ise yoksul semtleri tercih ediyor.

İLHAMİ BALI MERCEK ALTINDA

Polisin mahkeme kararıyla yaptığı dinlemelere takılan görüşmelerden de anlaşıldığı üzere bu işi organize eden isim, IŞİD’in kilit ismi olduğu belirtilen “Ebubekir” kod adlı İlhami Balı. İlhami Balı, konuştuğu “Erol” adlı taksiciye, son zamanlarda insan ve mal taşıma konusunda sıkıntı çektiklerini ve adam bulamadıklarını anlatırken, taksici ise araba sıkıntısı çektiğini, kaygı duymamasını istiyor. Dinlemelerde herkesin kendilerine tekme atmaya başladığını anlatan İlhami Balı, taksiciye, Türk güvenlik güçlerine yakalanması halinde, “Araba sende yakalansa bile sen ‘Ben kiralık çalışıyorum, paramı alıp gidiyorum’ dersin. Allah’ın izniyle sana bir şey olmaz” diyerek öğütler veriyor. Dinlemelerin ardından gözaltına alınan Erol adlı kişiyi sorguya alan polis, İlhami Balı’nın kim olduğunu, bu kişiye para karşılığı 8 arabayla ne taşıdıklarını sordu. Balı’ya, telefon konuşmasında “Düzelecek” dediği olayların ne olduğunu soran polis, Erol adlı kişiden yine görüşmede geçen ölen şahısların kimler olduğunu anlatmasını da istedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.