Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Bilgi Yaşam 15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz hangi güne denk geldi, idari tatil mi olacak, özel sektör mü?
    1

    15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili araştırmalar başladı. Milyonlarca vatandaş 15 Temmuz tarihinin bu yıl hangi güne geldiğini ve resmi tatil olup olmadığını öğrenmek istiyor. Peki 15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz 2024 hangi güne denk geldi, idari tatil mi?

    2

    15 TEMMUZ RESMİ TATİL Mİ, HANGİ GÜN?

    15 Temmuz bu yıl Pazartesi gününe denk geliyor. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü resmi tatildir.

    3

    15 Temmuz Destanı

    15 Temmuz 2016 günü darbe girişimiyle karşı karşıya kalan Türkiye, milleti ve devletiyle omuz omuza verdiği direniş ve mücadeleyle tüm dünyaya örnek teşkil etmiştir. Türk demokrasisini hedef alan bu hain girişim, Türk halkının demokrasiyi ve seçilmiş iradeyi korumak için gösterdiği destansı direnişle geri püskürtülmüştür. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokağa dökülen Türk milletinin gösterdiği cesaret ve kararlılıkla elde edilen bu zafer, dünyada örneği olmayan bir ruh halini ve demokrasi bilincini ortaya koymaktadır. Zaferle sonuçlanan bu anlamlı direnişi ve mücadele ruhunu toplumsal hafızada her daim diri tutmak amacıyla “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” her yıl özenle hazırlanan çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Bu kapsamda sadece 2020 yılında yurt içinde bakanlıklar, kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları tarafından 2 binin üzerinde, yurt dışında ise 700’ün üzerinde faaliyet düzenlenmiştir.

    İletişim Başkanlığı, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programlarının yurt içi ve yurt dışı koordinasyonunu yürütmektedir. Milletin destanına ilişkin farkındalık oluşturmak ve toplumsal hafızayı diri tutmak amacıyla stratejik iletişim faaliyetleri yürüten İletişim Başkanlığı; her yıl panellerden çeşitli dillerde hazırlanan kitaplara, dijital gösterim merkezlerinden konserler ile kısa film ve senaryo yarışmalarına, tematik videolardan mapping ve drone gösterilerine kadar çok geniş bir yelpazede faaliyetler yürütmektedir.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ