Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam 5 gün boyunca saz kedisinin her anını görüntüledi
    1

    Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nde doğa ve yaban hayatı fotoğrafçısı olan ve 2007 yılından bu yana Türkiye'de yaban hayatını görüntüleyen İdris Ölmez, 2020 yılının ocak ayında saz kedisini görüntüleme kararı aldı.

    2

    DHA'nın haberine göre saz kedisiyle ilgili bilgi toplayıp, hazırlık yapan Ölmez, fotokapan kurarak yaklaşık 1,5 ay saz kedisi ile ilgili veri topladı.

    3

    Pandeminin başlaması ile çalışmalarına ara veren Ölmez, kısıtlamaların kalkmasıyla Adana'ya gidip, belirledikleri alanda kamuflaj kurarak saz kedisini beklemeye başladı.

    4

    3 ve 5 günlük iki denemesinde başarısız olan Ölmez, aylar sonra tekrar Adana'da aynı bölgede kamp kurdu. Ölmez, 3'üncü denemesinde ilk gün akşam saatlerinde çalıların arasında saz kedisini gördü.

    5

    Ölmez, ardından bölgede 5 gün boyunca saz kedisini izleyip, her anını görüntüledi.

    6

    Ölmez'in günün farklı zamanlarında karnını doyururken, gezerken görüntülediği saz kedisinin fotoğrafları hayran bıraktı.

    7

    '5 GÜN GECE-GÜNDÜZ GÖZLEMLEDİM'

    İdris Ölmez, "İlk olarak özelliklerini, ön bilgilerini araştırıp, kendime notlar aldım. Hazırlığımı tamamlayarak en kolay Adana'da bulacağımı hesaplayarak oraya gittim. Geçiş noktalarına fotokapanlar kurduk, fotokapan verilerine göre bölgelerde kamufle oldum. 3 kez gittim, ilk ikisinde boş döndüm.

    8

    Son gittiğimde daha hazırlıklıydım. Çadırımı kurdum, kamufle oldum. Saz kedisi ülkemizde nesli tehlike altında olan, nadir görülen muhteşem bir tür. İlk gittiğim gün, gizlenme ağımı kurup beklemeye başladım.

    9

    İlk gün sabah gelmedi. Akşam karanlığında çalıların arasında iki ışık parladı. Bölgede çakal ve farklı türler de var, o nedenle ilk başta çakal zannettim. Yakınlaşınca saz kedisi olduğunu fark ettim. Devam eden günlerde saz kedisini 5 gün izledim. Gün ışığında görmek daha güzeldi" dedi.

    10

    'ÇIĞLIK ATMAMAK İÇİN ZOR TUTTUM'

    Ölmez, "Kediler ürkek olduğu ve koku alma duyuları geliştiği için çok iyi gizleniyordu, ne kadar gizlenme ağının içinde olsak da kokumuzdan hissediyordu. Göz göze geldiğimizde aramızda 10-15 metre vardı, çığlık atmamak için zor tuttum kendimi.

    11

    Türkiye'deki yaban hayatını görüntülemeye çalışıyorum. Şu ana kadar benim için 'en' dediğim türlerden biri çizgili sırtlandı ama saz kedisi benim için daha değerli. 320'den fazla kuş türü ve 30 civarında büyük memeli türü görüntüledim.

    12

    'Yabanın izinde' adlı sosyal medya hesaplarımda fotoğrafları paylaştığımda bu türlerin Türkiye'de yaşadığını öğrenen insanlar şaşırdı. Ayrıca görüntülediğim türleri kısa bilgilerle sosyal medya hesaplarımda paylaşarak farkındalık yaratmaya çalışıyorum" ifadesini kullandı.

    19
    20

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ