Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

24 Haziran seçimlerindeki tablo altının ateşini düşürdü. Altının gram fiyatı bugün 25 Haziran pazartesi günü haftaya yüzde 2,5 azalışla 186,4 liradan başladı. Altın fiyatlarındaki düşüş kapanışta da devam etti. 

Cuma günü dolar kurundaki değer kayıplarının etkisiyle düşüş eğiliminde hareket eden altının gram fiyatı günü önceki kapanışa göre 0,80 azalışla 191,1 liradan tamamlamıştı.

GRAM ALTIN FİYATI

191,50 TL
191,70 TL

ÇEYREK ALTIN FİYATI

308,00 TL
313,00 TL

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

1.261,00 TL
1.283,00 TL

YÜZDE 2,5 DÜŞÜŞ

Altının gram fiyatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde salt çoğunluğu elde etmesinin ardından dolar kuruna bağlı olarak haftaya düşüşle başladı. Saat 10.10 itibarıyla altının gram fiyatı önceki kapanışının yüzde 2,5 altında 186,4 liradan işlem görürken, aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 304 lira, Cumhuriyet altını da 1.240 liradan satılıyor.

Son iki haftada etkili olan düşüş eğilimini yeni haftaya da taşıyan altının ons fiyatı ise önceki kapanışa göre yüzde 0,3 azalışla 1.266 dolar seviyesinden işlem görüyor.

ALTININ KİLOGRAM FİYATI 190 BİN 950 LİRAYA GERİLEDİ

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) altının kilogramı 190 bin 950 liraya geriledi.

Altın piyasasında, 18 işlemde 59 milyon 427 bin 480,53 liralık ve 52 işlemde 45 milyon 731 bin 28,30 dolarlık işlem hacmi kaydedildi.

Gümüş piyasasında ise 5 işlemde 3 milyon 490 bin 827,08 liralık ve 3 işlemde 645 bin 40,42 dolarlık işlem hacmi görüldü.

ALTIN FİYATLARINDAKİ GERİLEME KUYUMCULARI SEVİNDİRDİ

Seçimlerin ardından altın fiyatında yaşanan düşüş, kuyumcuları sevindirdi.

Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçimlerden önce piyasalarda olumsuzluk ve gerginlik yaşandığını söyledi. Seçimin ardından fiyatların düşeceğini öngördüklerini anlatan Kalkan, "Her seçimde böyle olmuştur. Mevcut hükümetin devamı tabii ki fiyatları oldukça geriletti, düşürdü, gergin ortamı stabilize etti. Her şey daha güzel olacak." dedi.

Düğün sezonunun yaşandığını hatırlatan Kalkan, şunları kaydetti:

"Düğün sezonundayız, piyasalarda düşüşün ardından da bir hareketlenme bekliyoruz. Sırf bizim işte değil, bütün iş kollarında bir hareketlenme bekliyoruz. Çünkü önceki belirsizlik ortadan kalkmış oldu. Herkes önünü görebiliyor oldu. Bundan sonra her şey daha güzel seyredecek. Seçimden önce altının fiyatı yukarıdaydı, gramı 194 lira civarındaydı şimdi oldukça geriledi. Küçük aldın 310 civarında, gram altın 186 lira civarında düşüş yaşandı. Sadece altında değil, diğer ürünlerde normal seyrine dönmüş durumda. Daha daha da düşüş bekliyoruz."

Piyasalar sonucu olumlu algıladı

Tarihi Alipaşa Çarşısı kuyumcularından Erkan Güler de Türkiye'nin kritik bir seçim atlattığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bizim piyasalarımız seçim sonuçlarını olumlu olarak algıladı. İstikrarın devam ediyor olması olumlu olarak görüldü ve dolar fiyatında bir gerileme yaşandı. Dolayısıyla altın fiyatlarında da gerileme görüldü. Altındaki düşüş kuyumcular ve vatandaş için avantajlı bir durum olacak. Altının alımı daha kolay olacak. Daha ilk günden çeyrek altında yaklaşık 10, 12 liralık geriye gidiş gördük. Devamını bekliyoruz. İnşallah dolarda biraz daha gerileme yaşanırsa insanlar için alım kolaylığı olur. Bizlerde de satış daha kolay gerçekleşir. Bugün gram altın 186 lira, çeyrek altın 310 lira, tam altın da şu anda bin 280 liradan satılıyor. Fiyatların hepsinde ortalama gramda 5 lira, çeyrek altında da 12 lira civarında düşüş yaşandı. Altın fiyatlarının daha da geriye gelmesini bekliyoruz."

ERDOĞAN YENİDEN CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

AA Finans Analisti İslam Memiş, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve AK Parti'nin, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde resmi olmayan sonuçlara göre birinci çıktığını anımsattı.

Seçim sonucunun ardından yurt içi piyasalarda döviz ve altının gram fiyatında sert düşüşler yaşandığını bildiren Memiş, bu hafta yurt içi piyasalarda seçim sonuçlarının etkisinin devam edeceğini kaydetti.

Memiş, Türkiye’de seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ve siyasi istikrarın devam etmesinin yabancı yatırımcıların sıcak para akışını hızlandırabileceğini ifade ederek, "Döviz ve altının gram fiyatında beklediğimiz kısa vadeli sert düşüşlerin yatırımcısına alım fırsatı vereceğini düşünüyoruz. Teknik olarak altının gram fiyatında görünüm negatif olduğundan, destek seviyelerine geri çekilmeler bizim için sürpriz olmayacaktır. Bugün altının gram fiyatının 185-190 lira aralığında işlemler görmesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.