Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

1 Ocak 2018’den itibaren asgari ücretin yüzde 14.2 artışla brüt 2 bin 29 lira, net bin 603 lira olarak belirlenmesine ilişkin karar, dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gazete Habertürk'ten Esra Nehir'in haberine göre, asgari ücrete endeksli hesaplanan bazı ücretler de arttı. İşsizlik maaşı, en düşük 811 liraya, en yüksek bin 623 liraya çıktı. İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişinin son dört aydaki ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. Bu kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun alacağı işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor.

EN DÜŞÜK 811 TL OLDU

Asgari ücrete endeksli bu hesaplama dolayısıyla 2018 yılı boyunca işsizlik ödeneğinden alınabilecek en düşük işsizlik maaşı aylık 811 liraya yükseldi. İşsizlik maaşının üst sınırı aynı dönem için bin 623 lira olarak uygulanacak.İşsiz kalıp işsizlik sigortasından maaş alacak bir kişi maaşı ne kadar yüksek olursa olsun 2018’de en fazla bin 623 lira alabilecek. Halen işsizlere 10 aya varan süreyle en az 705 lira, en çok da bin 411 lira işsizlik maaşı ödeniyor. Asgari ücretle birlikte çalışanların maaşlarına eklenen “asgari geçim indirimi” (AGİ) de yükseldi.

BES’E DEVLET KATKISI 6.087 TL

Bekâr ve çocuksuz bir bir kişi için ödenecek AGİ, 2017’de 133 lira olarak uygulanırken, 2018’de 152 liraya çıktı. En yüksek asgari geçim indirimi ise evli, eşi çalışmayan ve 3 çocuklu çalışan için 258.76 liraya yükseldi. Bu rakam 2017’de 213 liraydı.
Asgari ücretin artması, bireysel emeklilik sisteminde (BES) devlet katkısının üst limitinde güncelleme yapılmasına yol açtı. Bireysel emeklilikte 1 yılda ödenen devlet katkısı, asgari ücretin bir yıllık brüt tutarının yüzde 25’i ile sınırlı. 2017 yılında 5 bin 332 lira uygulanan üst limit, asgari ücretteki artışla birlikte 6 bin 87 liraya yükseldi.EN DÜŞÜK GSS PRİMİ 81 LİRAYA YÜKSELDİ

Evdeki kişi başına gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (2029 TL/3 = 676 TL) Genel Sağlık Sigortası primi ödemeyerek sağlık hizmeti alabilecek. Kişi başı gelir 676 lira ile 2029 lira arasında olanlar ise asgari ücretin 3’te 1’inin yüzde 12’si oranında yani 81 lira ödeyerek sağlıktan yararlanabilecek.

Geliri brüt asgari ücretle iki katı arasında olanların ise 243 lira GSS primi ödemesi gerekecek. Öte yandan ücretlilerin primleri asgari ücret ile 7.5 katı arasında kazançlar üzerinden hesaplanıyor. Buna göre ücretliler için prim 649 lira ile tavanda 4.869 liraya kadar alınacak.

‘Asgari geçim ücreti dikkate alınmadı’

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, asgari ücretle ilgili olarak, “Karar hükümet ve işveren ittifakı ile alındı. İşçilerin ve sendikaların görüşü her zaman olduğu gibi yine dikkate alınmadı” dedi.

Beko, asgari ücretin “geçim ücreti” düzeyinde belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Devlet kurumlarının verileri dahi dikkate alınmadı. Asgari ücret devletin kendi kurumunun hesapladığı tutarın en az 290 lira altında” dedi.

'RESMİ RAKAM 1.893 LİRAYA TEKLİF ETTİK MAALESEF OLMADI'

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, açıklanan asgari ücrete muhalefet edeceklerini belirterek, “Biz Türk-İş heyeti olarak bunun bizim için kabul edilir bir tarafının olmadığını ifade ettik” dedi.

“Biz Türk-İş olarak bundan bir ay önce ilk toplantıda dedik ki devletin resmi kurumu olan TÜİK’in rakamı bizim için geçerlidir. TÜİK resmi rakamını bin 893 lira olarak açıkladı. Bizler de resmi teklifimizin bin 893 lira olduğunu ifade ettik” diyen, Atalay şöyle konuştu:

“Sizin resim kurumunuzun rakamı budur, bizde onu talep ediyoruz’ dedik. Maalesef geldiğimiz nokta şu anda bin 603 lira. Biz Türk-İş heyeti olarak bunun bizim için kabul edilir bir tarafının olmadığını ifade ettik.”