Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Bakan Pekcan, ABD Ticaret Bakanı Ross ile görüştü - İş-Yaşam Haberleri

    Türkiye’yi ziyaret eden ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile bu sabah bir araya gelen Ticaret Bakanı RuhsarPekcan, görüşme sonrası sosyal medya üzerinden açıklamada bulundu.

    Oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtenPekcan, “Görüşmede Türkiye ile ABD arasında ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması için atılabilecek adımları ele aldık. Görüşmemizde, sivil havacılık, otomotiv, otomotiv yan sanayii, mücevher, mobilya, tekstil gibi sektörel bazda ABD’ye ihracat kapasitemiz ve bu kapasitenin harekete geçirilmesi için yapabileceklerimizi görüştük” ifadelerini kullandı.

    Özellikle ABD’deki dağıtım kanallarına erişim konusunu da ele aldıklarını dile getiren BakanPekcan, “Sektörler bazında firmalara yönelik programlar hazırlamak konusunda mutabık kaldık. Bu süreci en kısa sürede başlatacağız. Ayrıca, ikili ticaretimiz önündeki bazı engel ve uygulamaların kaldırılması ile ilgili somut beklentilerimizi kendilerine ilettik. Sayın Ross, 10 Eylül’e kadar ülkemizde bulunarak özel sektörle temaslar gerçekleştirecek. Ziyaretin sonuçlarını salı günü Ankara’da yapacağımız görüşmede ele alacak ve yol haritasını netleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ