Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Avrupa'nın en zengini değişti! İşte tahtın yeni sahibi - İş-Yaşam Haberleri

    Zara, Bershka, Pull & Bear gibi markalarıyla hızlı moda sektörünün en büyüğü olan Inditex hisseleri son 3 yılın en düşük seviyesine indi. 2017 sonunda doğru 36 euro civarında işlem gören İspanyol tekstil devinin hisseleri sadece Cuma günü yüzde 7 değer kaybetti ve 25 euro oldu.

    2017 yılını 75 milyar doların üzerindeki servetiyle dünyanın en zengin 4. kişisi olarak tamamlayan Inditex'in sahibi Amancio Ortega da hisselerdeki düşüş nedeniyle 7 milyar doların üzerinde kaybetti. Ortega, geçen yıl ağustos ayında 85 milyar dolara dek çıkarak kısa süreliğine dünyanın en zengini de olmuştu.

    Sadece cuma günkü düşüşte 4.3 milyar dolardan olan Amacio Ortega, milyarderler sıralamasında 67.8 milyar dolarla 7. sıraya geriledi.

    REKLAM

    BERNARD ARNAULT 75 MİLYAR DOLARLA AVRUPA'NIN EN ZENGİNİ

    Ortega, böylelikle Avrupa'nın en zengini unvanından da oldu. Forbes milyarderler listesinde 75.1 milyar dolar serveti olan Fransız iş adamı Bernard Arnault zirveye çıktı. Arnault, aynı zamanda dünya listesinde de 4. sıraya yükseldi.

    68 yaşındaki milyarder Dior, Bulgari, Kenzo, Tag Heuer, Hublot, Don Perignon gibi çok çeşitli ürün gamlarındaki pek çok markadan oluşan ve dünyanın en büyük lüks tüketim grubu olan LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE'nin başında bulunuyor.

    JPMorgan analistlerine göre bu sonuç, dördüncü çeyrekte yüzde 10 büyümesi beklenen Inditex'in yeni yıl başındaki tatiller nedeniyle satışlardaki durgunluk ve stoklarını eritmek isteyen firmanın büyük indirimler yapmasıyla alakalı. Inditex kasım - aralık ayındaki 5 haftalık dönemde ise satışlarını yüzde 13 arttırmıştı.

    Bazı analistler ise güçlü euro nedeniyle gelişmekte ülkelerin alım gücünün düşmesine dikkat çekiyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ