Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İnanç Bugün sahur saat kaçta? 1 Mayıs İstanbul, Ankara, İzmir sahur saati kaçta? Ramazan Sahur saatleri 2020

    Sahur vakti saat kaçta? sorusu merak konusu oldu. Bu gece sahura kalkacak olan vatandaşlar İslam'ın en önemli ibadetlerinden olan orucu eda edecek. Bu yıl 30 gün sürecek olan ramazan ayında müslüman vatandaşlar ramazan davulcularının eşliğinde sahura kalkıyor oruç için niyet ederek ve iftar saatini bekliyor.Peki İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa'da sahur saati kaçta? İşte il il sahur saatleri ve ramazan imsakiyesi...

    SAHUR VAKTİ 2020! İSTANBUL ANKARA İZMİR İMSAK (SAHUR) SAATLERİ

    Diyanet'in yayınladığı Ramazan İmsakiyesine göre; İstanbul'da sahur vakti 04.14'de, Ankara'da sahur vakti 04.04'da, İzmir'de ise 04:33'de imsak saati girmiş olacak.

    İL İL SAHUR VAKİTLERİ 2020

    SAHURDA HANGİ DUA OKUNUR?

    Peygamber Efendimiz meaIen buyuruyor ki: “Ey bu gecenin ve biraz sonra oIacak sahurun Rabbi oIan AIIah’ımız… Bizi iftarIara uIaştırırken günahIarımızdan arınmış oIarak orucumuzu açmayı nasip eyIe… Âmin…”

    Sahur duası: "Allahümme inni es'elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey'in en tağfirali"

    ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

    İbadetin önemli unsurlarından biri niyettir. Niyet, ibadetin kabulunun ön şartı olarak görülmektedir. Buradan yola çıkarak niyetsiz amellerin ibadet değeri kazanmayacağını söyleyebiliriz. Niyetin kalben olması önemlidir. İbadete başlamadan önce kişinin inanarak, bilinçli bir şekilde niyet etmesi gerekir. Burada niyetinizi dillendirmeniz, niyetinizin dışa vurumudur. Oruçta da aynı şekilde kalben niyet etmek gerekir. Ancak niyet her zaman dille olmaz.

    Oruç için niyet vakti akşam namazı vaktinin gelmesiyle başlar. Kimi zaman sahura kalkar ancak dille niyet etmeyi unuturuz. Bu durumda sahura kalkılması fiili bir niyettir. Niyetinizi yaptığınız fiille belli edersiniz. Öte yandan sahurdan önce niyet eden kişi sahura kalkamasa bile bir bilinç içindeyse niyetli sayılır.

    Yani dille niyet etmeyi unutmuş olmak kabul edilebilir kişi aklına geldiği anda niyetini sözlü olarak da yapabilir. Öte yandan Ramazan’ın her günü için niyet edilmesi gerekir. “Niyet ettim Allah rızası için yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet oruç tutmak isteyen kişiler için yeterlidir.

    Haberi Hazırlayan: Fatih Berktaş
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ