Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa 'Küçük Amerika'da büyük oyun!

    Küçük Amerika olarak bilinen Giresun’un Yağlıdere ilçesinde başlayan ve İstanbul ile Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) de kapsayan ‘Tanker Bank’ olayının mağdurlarından H.E’nin iddiasına göre, ‘Tanker işletmeciliği’ adı altında para toplayan Mustafa Ç. her ay düzenli olarak hisse sahiplerine güven sağlamak için anlaşma yaptıkları kadar parayı elden kurye vasıtasıyla ödedi.

    Saadet zincirinde olan ve güvendiği arkadaşları tarafından tavsiye edilmesiyle mağdur H.E. bir kısmını hesabından bir kısmını ise bankadan kredi çekerek işe 175 bin lira para yatırdı.

    İHA'nın haberine göre, yaklaşık 6 ay boyunca anlaşmış olduğu 8 bin lirayı elden alan H.E son ayın parası gelmeyince diğer hisse sahipleri ile irtibata geçti. Diğer hisse sahiplerinin de parasını alamadığını öğrenen H.E., Mustafa Ç. ile irtibata geçmek istedi. Mustafa Ç.’nin telefonunun kapalı olduğunu ve sosyal medya hesaplarının da dondurulduğunu fark eden H.E. şimdi diğer mağdurlarla birlikte paralarını kurtarmak için dava açmaya hazırlanıyor.

    REKLAM

    70 MİLYON DOLANDIRMIŞ

    Mustafa Ç.’nin kendileri adına yatırdıkları parayla tanker alıp, bu tankeri işlettiğini belirten mağdur H.E, “Parayı yatırdığımızda bize, ‘Tankerin şoförü var mı? Sen mi çalıştıracaksın, yoksa biz mi çalıştıracağız?' diye sordu. Tabii biz de anlamadığımızdan kendisine, ‘Bu işlere karışmayız sen masrafın neyse çıkar geri kalan parayı bize gönder’ dedik” ifadelerini kullandı.

    Giresun’un Yağlıdere ve Espiye ilçelerinde 60'a yakın mağdur bulunduğunu kaydeden H.E., toplanan paranın 70 milyon lira olduğunu söyledi.

    ABD'DEN GELMİŞ, DOLANDIRMIŞ, İRAN'A KAÇMIŞ

    Mustafa Ç.’nin Amerika’da çalıştığını ve ABD dönüşü İstanbul’da bu işe başladığını kaydeden H.E, “Mustafa Ç. ne zaman Yağlıdere’ye gelse benim iş yerime uğrardı. Ben de onunla iş yapan birkaç arkadaşımdan duymuştum ve kendisine katılmak istediğimi söyledim. O da yatıracağım miktarı söyledi. Ben de bir miktarını hesabımdan, bir miktarını da kredi çekerek vereceğimi söyledim. Banka kredisi çekeceğim için ters bir şey olmamasını istediğimde ‘Ben bunca insanın parasını her ay veriyorum. Sen ilk önce Allah’a sonra da bana güven, yatır paranı’ dedi.Böylece güven sağladı, gereken parayı yatırdım. İlk ay para vermediler ama ondan sonraki 6 ay boyunca bana söylediği 8 bin lirayı bana genel müdürümüz diye tanıttığı kişi ile gönderdi. Son ay ise paramızı alamadık. Araştırdığımızda böyle bir tanker şirketinin olmadığını, kurulu olan şirketin farklı bir sektörde olduğunu öğrendik. Araştırmalarımız sonucu Mustafa Ç.’nin Iğdır üzerinden İran’a kaçtığı bilgisine ulaştık” şeklinde konuştu.

    YÜKSEK AVUKATLIK ÜCRETLERİ NEDENİYLE GÜÇ DURUMA DÜŞTÜLER

    “Mağdurlar ile görüştüğünü fakat Mustafa Ç.’nin üzerine mal varlığı olmadığı için işlem yapamadığını" kaydeden H.E şöyle devam etti;

    “Mustafa Ç’yi dava edeceğiz fakat avukatlar dava için çok yüksek ücretler istiyor. Biz zaten güç duruma düştük. Ben şu an kredimi ödemekle uğraşıyorum. Dükkanımı kapatma seviyesine geldim. Benim şahıstan alacağım 175 bin lira ama benim gibi yaklaşık 60 kişi sadece Giresun’da var. Bunların yaklaşık 15’i ABD’de yaşıyor ve 200 bin dolar gibi para yatıranlar var. Şu an bizler çok zor durumdayız. İnşallah diğer mağdurlar ile hep bir araya gelerek paramızı kurtarmak adına mücadele vereceğiz.”

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ