Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa ‘Havasız tekneler gaz odası gibi’

    HABERTÜRK HABER MERKEZİ

    Buyıl11-22 Şubat tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 66. Berlin Film Festivali’ne (Berlinale) umuda yolculuk için Avrupa’ya doğru yola çıkarken denizlerde boğulan sığınmacılar damgasını vurdu.

    Patlayan botlar nedeniyle boğulan ya da havasız teknelerde hayatını kaybeden sığınmacıların dramını, ayrıca ülkelerinde kapana kısılan Suriyelileri anlatan pek çok yapım arasında en çok ilgiyi ise Eritre doğumlu İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin “Fuocoammare” (Denizdeki Alev) filmi çekti.

    Afrika’dan İtalya’nın Lampedusa Adası’na ulaşan sığınmacıların yaşadıkları dramı 1 sene boyunca gözlemleyen yönetmenin 2 saatlik belgeseli, dünya prömiyerini yaptığı Berlin Film Festivali’nin tüm katılımcılarını ağlattı.

    1 yıl boyunca derme çatma botlar ve havasız teknelerle adaya ulaşmaya çalışan sığınmacıları görüntüleyen Rosi, İtalya Sahil Güvenliği ekipleriyle çıktığı bir devriye sırasında yüzlerce sığınmacı ölüsünün bulunduğu bir tekneyle karşılaştıklarını söyledi.

    ÇEKERKEN ZORLANDI

    Festival sırasında medyaya konuşan Rosi, teknenin alt güvertesinde havasızlık ve zehirli gazdan hayatını kaybeden yüzlerce sığınmacıyı 2. Dünya Sava- şı’nda gaz odalarına gönderilen savaş kurbanlarına benzetti. Bu görüntüleri çekerken yüreğinin kaldırmadığını ve düş- tüğü dehşetten ötürü çekimleri iptal etmeyi bile düşündüğünü dile getiren Rosi, “Şahsen bir Avrupalı olarak utanç duydum” dedi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ