Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer Toner: YPG destek verdiğimiz gruplar içinde

    ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye’de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına uymasını bekledikleri Rusya’nın ılımlı muhaliflere saldırmayacağını taahhüt ettiğini belirterek, “Şimdi bir şeyler yapmak ya da sesini kesmek zamanıdır” dedi.

    Toner, günlük basın toplantısında, Rusya’nın Suriye’de çatışmaların durması anlaşmasına uymaması halinde neler olabileceğine dair soruları cevapladı.

    "Rusya’dan ılımlı muhalifleri vurmaması konusunda açıkça bir güvence alınıp alınmadığı" sorulan Toner, anlaşmanın uygulamasını takip edecek Ateşkes Görev Gücü görüşmeleri dahilinde ılımlı muhaliflerin tanımı konusunda görüşmelerin yapıldığını belirtti.

    Toner, ABD’nin terörist olarak kabul etmediği gruplara Rusya’nın saldırmayacağını taahhüt ettiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

    “Defalarca söyledik. Bu durum 'Şimdi bir şeyler yapmak ya da sesini kesmek zamanıdır' demekten daha iyi nasıl tarif edilir bilmiyorum. Bir ateşkes, çatışmaların durdurulması, geçişi sağlayacak bir siyasi süreç hakkında ne kadar ciddi olduklarını kelimelerle değil, eylemleriyle göstermelerinin zamanı geldi."

    Toner, ayrıca, çatışmaların durmaması halinde daha önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin dile getirdiği "B planı"nın ne olduğuna ilişkin soruyu yanıtladı. Toner, ABD’nin şu anda yoğunlaştığı konunun çok net bir biçimde çatışmaların durması olduğunu aktararak, “Artan ölümler ve devam eden çatışmalar gibi eylemler konusunda Rusya'nın sonunda ödeyeceği bedeli kendilerine açıkça söyledik. Suriye'de askeri gücün dahil olduğu uzun dönemli bir çözüm bulunmuyor ancak bu işe yaramazsa ne yöne döneceğimizle ilgili bir varsayımda bulunmak istemiyorum" diye konuştu.

    Rusya’nın ya da farklı bir grubun çatışmaların durmasını ihlal edip etmediğinin kontrolü konusuna da değinen Toner, bu durumun gözleme sürecine tabi olacağını belirtti.

    Tarafların herhangi bir ihlal durumunda Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun Ateşkes Görev Gücü'ne bildirimde bulunacağını hatırlatan Toner, “Bütün aktörler tarafından bağlantılar ya da merkez noktaları oluşturularak bilginin hızlı bir şekilde dolaşımı sağlanacak” dedi.

    Toner, çatışmaların sonlandırılmasından sonraki ilk günlerde merkezi noktaların iyi bir sonuç alabilmesi için birbiriyle bağlantılı olması gerektiğini, Cenevre’de bunu takip eden bir grubun da olacağını bildirdi.

    YPG'YE DESTEĞE DEVAM

    Toner, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD hakkındaki bir soru üzerine de PYD’nin askeri kanadı YPG’yi ABD’nin desteklediği geniş bir grubun parçası olarak tanımladı. Toner, “DAEŞ’e karşı çok etkililer. Kapasiteli savaşçılar olduklarını kanıtladılar. YPG, Suriye’de DAEŞ’e karşı mücadele bağlamında yoğunluklu olarak hava desteği verdiğimiz karada savaşan gruplar içerisindedir” ifadesini kullandı.

    YPG’nin, PKK bağlantılı olup olmadığı konusunda Türkiye ile bir anlaşmazlık içinde olduklarını söyleyen Toner, Türkiye ile bu konuyu yoğun bir şekilde konuştuklarını, farklı görüşlere sahip olduklarını yineledi.

    Toner, geçen haftalarda YPG’nin Halep civarında toprak kapmaya çalıştığını da sıkça dile getirdiklerini kaydederek, “Bunun sadece durumu zora soktuğunu düşünüyoruz” dedi.

    YPG’yi terör örgütü olarak tanımlamayı düşünmediklerini bildiren Toner, “Bir örgütü yabancı terör örgütü olarak tanımlamak uzun bir süreçtir. YPG için o noktada değiliz. Onları öyle kabul etmiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

    DHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ