Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer Norveç televizyon kanalı NRK'nın haberine göre; İspanya'ya sadece 18 sığınmacı geldi

    Norveç televizyon kanalı NRK'nın haberine göre; İspanya'ya altı ayda sadece 18 sığınmacının geldiği açıklandı. Katalonya Sığınmacılar Komisyonu yetkililerinden Pascale Coissard, aylardır gelebilecek Suriye, Irak, Eritre ve Afganistanlı sığınmacılar için hazırlık yaptıklarını, civar belediyelerde personelin eğitildiğini, tıbbi ve psikolojik yardım hazırlıklarının arttırıldığını belirterek ‘‘Ancak şu ana kadar İspanya'ya sadece 18 sığınmacı geldi'' dedi. Katalonya Kızıl Haçı'nın da gelecek sığınmacılar için her biri 200 kişi kapasiteli ön kabul merkezi açıp sığınmacılara yardımcı olmak üzere yeni tercüman ve sosyal hizmet uzmanları istihdam ettiği öğrenildi.

    Eylül ayında Avrupa Birliği'nin Yunanistan ve İtalya'da bulunan 160 bin sığınmacının üye ülkelere yerleştirilmesi kararı almış olmasına karşın şu ana kadar bunlardan sadece 600 kadarının üye ülkelere yerleştirilebilmiş olmasının sorunun önemli bir parçasını oluşturduğu belirtildi.

    Barselona'nın seçimler öncesinde oluşan protesto hareketi Los Indignados kökenli Belediye Başkanı Ada Colauda durumun son derece rahatsız edici olduğunu, kentin teknik ve hizmet anlamında hazırlıklarını aylar öncesinden tamamladığını, kent halkının da sığınmacılara kucak açmaya hazır beklediklerini belirterek ‘‘Madem ki AB bu konuda harekete geçip etkin olamıyor, biz de Avrupa'da sığınmacı dalgası ile boğuşan Yunanistan'da Atina ve Midilli, İtalya'nın Lampedusa kentleri ile doğrudan işbirliğini yoğunlaştıracağız'' dedi. Barselona Sığınmacılar Eşgüdüm sorumlusu Ignasi Calbo da Madrid'deki merkezi hükümeti kendilerine hiç bir bilgi aktarmamakla suçlayarak ‘‘Artık beklemekten usandık. Aslında Madrid Hükümetinin sorumluluğunda olan sığınmacı kabulünü biz yüklenebiliriz'' dedi.

    İspanya'nın yeni muhafazakar hükümeti, AB'nin sığınmacı kotası uygulama kararı almasından sonra geçen yıl 2749 olan sığınmacı kabul miktarını bu yıl yükselterek 17 bin 680 sığınmacıyı kabul edebileceğini duyurmuştu.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ