Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suudi Arabistan yönetimini eleştirdi

    Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suudi Arabistan'ın Hizbullah üzerinden Lübnan'ı hedef aldığını belirterek Riyad yönetimine eleştirilerde bulundu.

    Nasrallah, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında, Suudi Arabistan ve Lübnan ilişkilerinde son günlerde yaşanan gerilime ve kendisinin taklit edildiği televizyon programından sonra taraftarlarının Lübnan sokaklarındaki eylemlerine değindi.

    Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz günlerde Lübnan'a 4 milyar dolarlık askeri yardımı iptal etme gerekçesinin kendisi ve Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil olduğu eleştirilerini reddeden Nasrallah, "Kral Abdullah'ın ölümünden sonra, yani bir yıldan uzun süre önce bu yardımların askıya alındığına yönelik bilgimiz vardı. Bu oyunda Hizbullah, Dışişleri Bakanı Basil ve Özgür Yurtsever Hareketi lideri ve cumhurbaşkanı adayı Mişel Avn günah keçisi oldu" diye konuştu.

    Nasrallah, "Suudi Arabistan, vatandaşlarını Lübnan'ı terk etmeye çağırmasının nedenini güvenlik olarak açıklasa da bu siyasi bir söylem. Askeri yardımların iptal edilmesinin açıklanmasından itibaren yeni bir siyasi çatışma sahasına girdik. Suudi Arabistan medya kampanyasıyla bunun dozajını arttırdı" diye konuştu.

    Suudi Arabistana yönelik eleştirilerine devam eden Nasrallah sözlerini şöyle sürdürdü:

    "Suudi Arabistan'ın parti (Hizbullah) ile bir problemi varsa bunu bizimle konuşmalı. Lübnan'ı, orduyu, Lübnanlıları ve Hizbullah'ın müttefiklerini hedef almamalı."

    Nasrallah, Suudi Arabistan'ın 2005'ten beri Hizbullah ile zıtlaştığını ve kendilerinin buna sessiz kaldığını belirterek "Suudi Arabistan son zamanlarda Yemen'deki savaşa doğrudan müdahil. Yemen'deki Suudi Arabistan suçlarına sessiz kalmamız mümkün değil ve kalmayacağız" dedi.

    Hasan Nasrallah, 2003'ten beri Irak, Suriye ve Lübnan'ı hedef alan bazı bombalı araç saldırılarıyla ilgili Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu.

    Öte yandan Suudi Arabistan merkezli bir televizyon kanalında Nasrallah'ın taklit edilmesi sonrası Lübnan'da sokağa çıkan ve caddelere barikat kurup lastik yakan Hizbullah destekçilerine seslenen Nasrallah, "Bu yaklaşım uygun değil. Tepkiler ölçülü olmalıydı. Ne olursa olsun sokaklara inmeye gerek yok. Rakiplerimizin ve düşmanlarımızın hedeflerine hizmet etmemeliyiz" ifadesini kullandı.

    Lübnan'da mezhep çatışmasını ateşlemek için televizyon kanalı tarafından görüntülerin yayınlandığını iddia eden Nasrallah, "Her nerede Sünni ve Şii varsa Suudi Arabistan ve İsrail bunlar arasında çatışma çıkarmaya çalışıyor" şeklinde konuştu.

    Ayrıca siyasi rakiplerini Suudi Arabistan'dan destek almakla eleştiren ve Riyad yönetiminin Yemen, Bahreyn ve Irak'ta ne yaptıysa Lübnan'da da aynısını yapmak istediğini söyleyen Nasrallah, "14 Mart'tan bazıları (Suriye rejimi karşıtı 14 Mart siyasi bloğu) Yemen'de olduğu gibi Lübnan'da da "kararlılık fırtınası" çıkacağını umuyor" dedi.

    Suudi Arabistan merkezli bir televizyon kanalı hafta sonu Hizbullah lideri Nasrallah'ın taklit edildiği bir komediye yer vermişti. Görüntülerin ülkede yayılmasından sonra Lübnan'da sokaklara inen Hizbullah destekçilerinin yollara barikat kurarak lastik yakması sonrası güvenlik güçleri yoğun önlemler almıştı.

    Suudi Arabistan, Lübnan ordusuna 3 milyar dolar ve emniyet teşkilatına 1 milyar dolarlık yardım kararından, Lübnan’ın iki ülke arasındaki kardeşçe ilişkilere uymayan tutumu sebebiyle vazgeçtiğini duyurmuştu. Daha sonra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Katar, vatandaşlarına, Lübnan'a seyahat uyarısı yapmıştı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ