Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Zoltan Balog, "İslam dini, kültürü ve inananları ile savaş halinde değiliz. Bilakis, İslam'a dayanarak, Müslüman cemaatlerden güç çalarak Avrupa'yı korku içinde tutan, sonsuza kadar değiştirmek ve işgal etmek isteyenlere karşı savaş içindeyiz." dedi.

Eötvös Lorand Üniversitesi ve Macar Bilimler Akademisi, Macar Ulusal Meclisi tarafından İslam'ın resmi din olarak kabul edilmesinin 100. yılı dolayısıyla konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Macar Bakan Balog, İslam ile diyaloğa ihtiyaç olduğunu belirterek, ''İslam dini, kültürü ve inananları ile savaş halinde değiliz. Bilakis, İslam'a dayanarak, Müslüman cemaatlerden güç çalarak Avrupa'yı korku içinde tutan, sonsuza kadar değiştirmek ve işgal etmek isteyenlere karşı savaş içindeyiz. İslam dünyası ve kendini koruyan Batı da teröre karşı hareket etmeli.'' dedi.

Avrupa ve Macaristan'ın her türlü tehdide karşı korunması gerektiğini vurgulayan Balog, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kimliği yeterince güçlü olan kişinin, kendi ruhu ve kültürü için endişelenmesine gerek yok. Avrupa, kendi değerlerinden oluşan kimliğini koruyabilmeli. Kıtanın günlük hayatının bir parçası olan İslam'ı da tanımalı.''

İslam'ın mevcudiyetinin ve gelişmesinin Avrupa için bir ayna olduğunu kaydeden Balog, ''İslam'daki başkalığı ve fazileti görebiliyoruz ama aynı zamanda Batı toplumlarının aksine aile, toplum ve dine verilen önemi de görebiliyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Macaristan Ulusal Meclisi İslam'ı resmi din olarak 30 Mart 1916 yılında tanıdı.

AA