Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Destekleme Yetiştirme Kursu EBA üzerinden alınmaya devam ediyor. Bu sene kurs kayıtları yıllık kurlar ve yaz dönemi kursları olarak 2 farklı seçenekte alınıyor. O yüzden kursların başvuruları da yıl boyunca 2 defa alınacak. EBA 1. dönem kursu için öğrencilerin başvuruları geçtiğimiz gün başlamıştı, başvurular 23 Eylül'de sona erecek. İşte MEB 2019 e-kurs (Destekleme ve Yetiştirme Kursları) takvimi ve kurs başvuru detayları...

DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSU BAŞVURU VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

İŞLEMLER

YILLIK

KURSLAR

YAZ DÖNEMİ

KURSLARI

Kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması.9-13 Eylül 20198-14 Haziran 2020
Öğretmen başvurularının alınması. Ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması.14-18 Eylül 201915-21 Haziran 2020
Öğrenci başvurularının alınması.19-23 Eylül 201922-28 Haziran 2020
Kurs sınıflarının oluşturulması.24-29 Eylül 201929 Haziran 2020 - 3 Temmuz 2020
Kursların başlaması.30 Eylül 20194 Temmuz 2020
Kursların tamamlanması.7 Haziran 202028 Ağustos 2020

Not: 12. sınıf öğrencileri ile kursiyerler için 2019-2020 eğitim ve öğretim yılına yönelik açılacak kurslar destekleme ve yetiştirme kursları iş takviminde belirtilen yıllık kurslar sürecine göre planlanacaktır.

DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSU ÖĞRENCİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR? 

Kurslara;

a) Resmî ve özel örgün eğitim kurumları kapsamındaki Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 32 nci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen öğrenciler dâhil ortaokul, imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrenciler; genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri,

2019 - 2020 EBA BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

b) Resmî ve özel örgün eğitim kurumlarının 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile ortaöğretimden mezun olanlar, başvurabilir.

- Resmî örgün eğitim kurumlarına ve özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler kayıtlı oldukları okulun ya da ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sınırı içindeki kurs merkezlerinden birine e-Kurs Modülünden başvuru yapabilir. Yaz dönemi kurslarında öğrenciler okullarının bulunduğu il/ilçe sınırları dışında kursa katılabilir.

- Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler e-Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri ile ya da e-Devlet girişini kullanarak kurs başvurusu yapar.

- Açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne giriş yapabileceği gibi açık öğretim okulu kullanıcı adı ve şifresi ile kurs başvurusunda bulunabilirler.

- Kursiyerler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne giriş yapabileceği gibi e-Kurs Modülünün kendilerine otomatik oluşturduğu şifreler ile kurs başvurusunda bulunabilirler.

- Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden ve kurs talebinde bulunan öğretmenler arasından tercihte bulunarak başvuru yapar.

EBA ÖĞRENCİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

EBA girişi için birçok seçenek bulunuyor. https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/giris.jsp adresi üzerinde E devlet, Mebbis/ E okul Bilgileri ile, Öğrenci Bilgileri ile, Açık Öğretim Bilgileri ile, EBAKOD ile ya da Yurtdışından da giriş yapabileceksiniz.

EBA GİRİŞ

-Özel okuldaki öğretmenler, ücretli öğretmenler ve devlet okulundaki öğrenciler EBA'ya ve EBA Ders'e e-okul şifreleriyle girebilirler.
-Özel okuldaki öğrenciler EBA'ya e-okul şifreleriyle girebilirler.
-Açıköğretim öğrencileri EBA’ya ve EBA Ders’e açıköğretim şifreleriyle girebilirler.
-Devlet okulundaki öğretmenler EBA'ya ve EBA Ders'e MEBBİS şifreleriyle girebilirler.
-MEBBİS kaydı olan tüm öğretmenler e-devlet şifreleriyle de EBA'ya ve EBA Ders’e giriş yapabilirler.