Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Döviz "Yıl sonu dolar beklentimiz 3,21 TL" - Döviz Haberleri

    Sabancı Holding Ceo'su Zafer Kurtul yıl sonu dolar beklentilerinin 3,21 düzeyinde, yıl içinde ortalamanın ise 3,07 olduğunu açıkladı.

    Kurtul, "2016 yılında büyümenin yine iç talep ağırlıklı olacağını düşünüyoruz. 2016'da büyümenin yüzde 4, enflasyonun yüzde 9 olacağını öngörüyoruz" diye konuştu. Kurtul'a göre bu sene de büyüme iç talep ağırlıklı olacak.

    Basın toplantısında konuşan Kurtul, Sabancı olarak son beş yılda 11 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ve Çimsa olarak yurt içi ve yurt dışında büyüme fırsatlarını takip ettiklerini de söyledi.

    Ayrıca Fed'in faiz artırımının beklenenden daha yavaş olacağı tahmininde bulundu.

    "HALKA ARZ PLANIMIZ VAR AMA ZAMANLAMA VEREMİYORUZ"

    Enerjisa ve Carrefoursa'nın halka arzı ile ilgili soruları da yanıtlayan Kurtul, "Enerjisa'da halka arz hedefimiz var. Ancak piyasa koşulları gereği zaman veremiyoruz" ifadesini kullandı.

    Sabancı Holding bugün KAP'a yaptığı açıklamada 2016 yılına ilişkin beklentilerini ve temettü dağıtım planlarını da açıkladı.

    Geçen yıl kârı yüzde 7'nin üzerinde artan holding, bu yıl soununda toplam satışlarının yüzde 10 ila 15 arası büyümesini beklediğini söyledi.

    2016 yılında yaklaşık 5 milyar lira kombine yatırım yapmayı planlayan topluluk, özellikle enerji alanında büyük bir atılım yapmayı planlıyor.

    Enerjide kombine satışlarının yüzde 10 ila 15, FAVÖK kârının ise yüzde 40 ila 50 arası artmasını bekliyor.

    Sanayi ayağında ise beklenti satışta yüzde 10 ila 20, FAVÖK'ye yüzde 5 ila 10 arası büyüme görülmesi yönünde.

    Bugün yapılan bir diğer açıklamaya göre, holdingin 2015 yılındaki kârı bir önceki yıla göre yüzde 7,6 artışla 2,236 milyar lira olmuştu.

    Şirket'ten KAP'a yapılan açıklamaya göre, toplam hasılatı 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 30 milyar lira olarak gerçekleşti.

    Şirket ayrıca hisse başına 0,15 lira brüt nakit kâr dağıtımı planladığını duyurdu.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ