Bugün Türkiye’nin en büyükleri arasındaki konut projelerine imza atan Sur Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Babadan alaylı müteahhidiz” diyor. İTÜ Mimarlık mezunu. Ama her şeyin “Abdülhakhamit Caddesi, Bursa Apartmanı, 38 numara, Taksim” adresinde başladığını söylüyor. “Dedem, İstanbul’a geldiğinde o binanın kapıcısı olarak çalışmaya başlamış. Sonra çocukları ve hanımı da gelmiş” diyen Elmas, babasının İstanbul’un ilk Türk oto elektrikçilerinden olduğunu belirtiyor. İtalyan bir ustadan işi öğrendikten sonra babasının ve amcasının kendi tamirhanelerini açtığını belirten Elmas, Sur Yapı’nın kurulmasına kadar geçen süreci şöyle anlatıyor:

‘MESA’NIN EVLERİNE BAKIP İÇ GEÇİRİRDİM’
“Ortanca amcam inşaat mühendisi olunca bu işe başlıyorlar. Ancak ben üniversiteyi bitirmeden önce işleri tasfiye edip malları bölüşüyorlar. 1991’de ben okulu bitirince iki arkadaşımla ilk şirketi kurdum. Kardeşlerim Ufuk ve Hakan da ortaktı. 10- 20 dairelik kat karşılığı işler yapıyorduk. Aynı zamanda bankalara, iş yerlerine mimarlık-dekorasyon hizmeti verip inşaat da yapıyorduk. Derken arkadaşlarla ayrıldık; kardeşlerimle kaldık. 1993’te ilk defa Altunizade’de kat karşılığı bir apartman aldık. O zaman kabasını yapacak kadar param ancak vardı 10 daireli binanın. Nasıl olsa bir şekilde satarım diye cesaret ettim. Mesa’nın Altunizade’deki evlerine bakıp ‘Ben de böyle bir şey yapsam’ diye hayal kuruyordum. ‘Böyle olabilir miyim’ diye iç çekiyordum. Derken karşıma Abdullah Armağan çıktı. 3 kardeş daire arıyorlardı. Kafamız uyuştu; 5 dairenin üçünü sattım. İnşaatın parasını aldım; kendime güvenim de arttı. Sattık hepsini ve bir sermaye oluştu elimde. Kendisi ortağım da oldu.”

VİLLA İLE BAŞLADI GÖKDELENE ÇIKTI
Sektörün 2001 kriziyle sakin bir dönem geçirdiğini hatırlatan Elmas, 2004’ten sonra piyasanın açılacağını öngördüğünü belirtiyor. 2004’te ilk konut projelerine Çekmeköy’de başladıklarını söyleyen Elmas, 110 dönümde Greenium adıyla 94 villa inşa ettiklerini, sonra Selvice Evler’deki daireleri de 1.5 ayda sattıklarını söylüyor. Ardından ise Dora Park, Mahalle İstanbul, Adapark gibi projeler geliyor. Bugün ise Çamlıca’da, Anadolu yakasında Exen İstanbul’da gökdelen bile inşa ediyor. İzmir, Kâğıthane, Bayrampaşa’da yeni projelere başlayacak. Evidea’nın karşısındaki araziyi alan şirket Çekmeköy’de 600 dairenin yapımına başlıyor.

1.5 MİLYAR $’LIK HACİM OLUŞTURDU
Elmas, gelinen noktayı şöyle anlatıyor: “Devam eden 6 projemiz var. Alışveriş merkezlerine (AVM) de başlayacağız. 2 bin dairelik satışımız sürüyor şu anda. Kâğıthane ve Çamlıca’da AVM’ler yapacağız. Kağıthane’de bir parsel daha ilave ettik. Bir miktar ofis, dükkan bloğu ve AVM oldu. Ticari alan 40 bin metrekareye çıktı. Çekmeköy’de Evidea’nın karşısındaki araziyi almıştık. Oraya başlayacağız. 600 daire ve küçük bir ticari ünite yapacağız. Önümüzde metro durağı olacak. Nisanda satışa çıkarmak istiyoruz. Bayrampaşa’da da AVM ve rezidans yapacağız. İzmir’i de eklersek 1.5 milyar doları buluyor iş hacmi olarak. Bunların dışında enerji sektörüne de yatırımlarımız olacak.”

MENEKŞE ATASELİM- GAZETE HABERTURK- HT EKONOMİ