Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Emlak Yabancılar Kanalİstanbul'un peşinde! - Emlak Haberleri

    HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

    Kraliyet Sanatı, Üretim ve Ticareti Geliştirme Cemiyeti (RSA) Üyesi ve Stratejist Ali Serim Kanal İstanbul Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "çılgın projesi" Kanalİstanbul'u, Türkiye’ye gelmiş geçmiş en büyük yabancı yatırımı çekme potansiyeline sahip proje olarak nitelendiren Serim, Londra ve New York yatırım çevrelerinde projenin ilgi uyandırdığını söyledi.

    Serim “Başbakan Erdoğan vizyoner bir lider. Geleceğin Türkiyesi için bu ölçekte projeleri planlayacak vizyona ihtiyaç var. İstanbul'u içinden iki deniz geçen bir şehre dönüştürecek projeyle beraber iki yarımada, bir ada oluşuyor. İstanbul Boğazı’ndaki tanker trafiğinin azaltılması ve kaza ihtimalini ortadan kaldırmak faydalı ve elzem. Ancak Avrupa Yakası’nda, Karadeniz ve Marmara Denizi'nin arasına 45-50 kilometre uzunluğunda 25 metre derinliğinde, su yüzeyinde genişliği 150 metre olan, yıllık 60 bin gemi geçisine uygun, üzerine yapılacak köprülerle kara ve demiryolu ulaşımı kesintiye uğramayacak bir su yolunun inşaatının yaratacağı ekonomik hareketliliğe ve bu hareketliliğin Türkiye’nin tamamını etkileyecek olumlu yansımalarına daha fazla önem veriyorum.

    Milli geliri yeterli bulmuyorsak benzer mega projelere ihtiyaç var demektir’’ dedi.

    "BÜYÜK İLGİ VAR"

    2009 yılında ihale süreci tamamlanan, Özaltın-Astaldi-Yüksel-Göçay Grubu’nun 6 milyar dolar yatırımla gerçekleştirecek olduğu, 10 saat olan ulaşım süresini 4 saate indirecek, dünyanın en büyük ikinci asma köprüsünü İzmit'e hediye edecek Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu projesinin Türkiye’de ki mega projelerin fonlanmasının mümkün olduğunun en güncel göstergesi ve yatırımcıların Türkiye’ye olan güveninin somut kanıtı olduğunu; Kanal Projesi kapsamında yapılacağı Başbakan tarafında açıklanan kongre ve fuar merkezleri, oteller için Arap yatırımcılar ve Londra merkezli bankalardan bir çok soru aldığını belirten Serim projenin takviminin oluşmasına müteakip, fazlarının belirlenmesi ve bu fazların ihale edilebilir aşamaya gelmesiyle fonlama sıkıntısı yaşanmayacağının şimdiden sinyallerinin hissedildiğini belirtti.

    "İKİSİ KÖRFEZ BİRİ İSE LONDRA MERKEZLİ"

    Kanal İstanbul’a dev bir havalimanı da inşa edileceğinin duyurulmasının ayrıca büyük ilgi çektiğini, Türkiye’de ulaşım yatırımı yapmak isteyen, danışmanlığını yaptığı 3 grubun projeler bugün ihale edilebilir olsa 10 milyar dolara kadar yatırım yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Serim, HABERTURK.COM'un "Bu gruplar kimler" sorusuna

    ise "İkisi Körfez biri ise Londra merkezli yabancı gruplar" yanıtını verdi.

    Serim açıklamasının devamında “Sayın Başbakan deprem riski dünyanın en yüksek şehirlerinden birini taşımak zorunda olduğunu biliyor. İstanbul Türkiye’nin tartışmasız lokomotif kenti. İstanbul’un geleceği Türkiye’nin geleceğidir. Bu önemli görev sadece imar düzenlemeleriyle başarılamaz. Kanalİstanbul bu mobilizasyonu tetikleyecek ticari fırsatları da ihtiva ediyor. İstanbul’un yeni yatırımlarını, eğitimli beyin gücünü, vergi ödeyen şirketlerini ve eğitim kurumlarını depreme dayanıklı Yeni İstanbul'a taşıması geleceğe yapılan en büyük yatırım olarak görülebilir. Bu bakış açısıyla bakıldığında da Kanal İstanbul Projesinin ne derece mantıklı bir proje olduğu görülecektir” dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ