Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kayyum atama, satışa çıkarılma kararlarının ardından, son olarak kapatılması kararlaştırılan Bank Asya için süreç belli oldu. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el koyulan ve kapatılmasına karar verilen Bank Asya'da müşteriler, hesaplarında bulunan nakitler, kredi ve kredi kartı borçları için alınacak kararları merak etmeye başladı. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), Asya Katılım Bankası AŞ'nin (Bank Asya) faaliyet izninin kaldırılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun talebi üzerine, Bankacılık Kanunu'nun "Fona devredilen bankalar ile ilgili hükümler" başlıklı 107. maddesinin son fıkrası uyarınca söz konusu bankanın faaliyet izninin kaldırıldığı ifade edildi.

Bankacılık Kanunu'nun 107. maddesinin son fıkrası şöyle:

"71'inci madde kapsamında temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi kendisine devredilen bankaların, mali bünyelerinin güçlendirilmesi, yeniden yapılandırılması, devri, birleştirilmesi ve satışı ile ilgili süreç, devrin yapıldığı tarihten itibaren en geç dokuz aylık bir süre içinde tamamlanır. Fon Kurulu kararı ile bu süre üç ayı geçmemek üzere uzatılabilir. Bu süre içinde devir, birleşme veya satışın tamamlanamamış olması halinde Fonun talebi üzerine Kurul bankanın faaliyet iznini kaldırır."

BANK ASYA'YA BORCU OLANLAR NE YAPACAK?

Bank Asya’ya borcu olanlar ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak bankanın TMSF’ye geçmesi sonucu borçların fona devredilmesi kararlaştırılmaktadır. TMSF'nin yakın zamanda Bank Asya’ya borcu olanlar ile ilgili bir yazı yayımlanması bekleniyor.

Daha önce kapatılan ve emsal teşkil eden bankalarda, borçların tamamı kurumu devralan kişi tarafından tahsil ediliyordu. Bank Asya'daki borçların tahsil edilmesi konusunda da aynı yolun izleneceği düşünülüyor. 

BAKMADAN GEÇME