Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Rusya krizi sonrası turizm önlem paketi geliyor - İş-Yaşam Haberleri

    Günay, yaptığı açıklamada, 2016 bütçesi görüşmelerinin, TBMM Plan Bütçe Komisyonundaki sürecinin tamamlandığını söyledi.

    Bütçe görüşmelerinin yoğun ve olumlu geçtiğini ifade eden Günay, bakanlıkların titizlikle yaptığı çalışmalara, komisyon üyelerinin olumlu katkılarda bulunduğunu dile getirdi. Günay, "Günde 14-16 saat toplantı yaptığımız dönemler oldu. Üst üste ama bu da ayrı bir keyifti. Komisyon üyelerimizin çoğu yeniydi, çok güzel bir kaynaşma oldu" diye konuştu.

    Günay, bütçenin, 26 Şubat'ta Genel Kurul'a geleceğini hatırlatarak, "Hedefimiz, bunu en kısa zamanda Genel Kurul'dan geçirip, bir an önce uygulamaya başlatmak" dedi.

    "VAATLERİN YÜZDE 60'I YASALAŞMIŞ DURUMDA"

    Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "İlk 100 gün içinde tüm vaatlerimiz hayata geçecek" sözünü anımsatan Günay, tüm programlarını da buna göre yaptıklarını ifade etti. Günay, şu an vaatlerin yüzde 60'ının yasalaşmış durumda olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

    "Zaten yasa gerektirmeyen 5 başlık vardı o da 15 Aralık haftası hayata geçirildi. Diğerleri ise yasa gerektiren konular olması nedeniyle önce Plan ve Bütçe Komisyonumuza torba yasa olarak geldi ve onlar da şu an Meclis'te yasalaşmış durumda ve yüzde 60'ı da yasalaştı. Geriye kalanlar da bütçe çalışmaları sonrası devam edecek, hayata geçecek ve bu şekilde söz verdiğimiz her konu, uygulamaya geçmiş olacak."

    Günay, güvenlik olmadığı zaman huzur da ekonomik istikrar da olmayacağına işaret ederek, "Önceliğimiz önce ülkemizin güvenliği, huzuru, bunu temin etmek. Bu konuda da uzun zamandır devam eden bir sorunumuz var. Ne yazık ki bu boyutlara geldi. Bu konuda da Cumhurbaşkanı'mız, Başbakanı'mız çok kararlı ve bu sorun çözümlenecek inşallah. Son aşamalarına gelindi. Bu sorun çözümlendiği anda tekrar o bizim özlem duyduğumuz huzur dolu ortama kavuşacağız" diye konuştu.

    "EKONOMİDE HER ŞEY SANİYE SANİYE TAKİP EDİLİYOR"

    Hükümet olarak ülke ekonomisini çok yakından takip ettiklerini, gereken durumlarda ilgili programları ve politikaları devreye soktuklarını dile getiren Günay, şunları kaydetti:

    "Bu da ekonomi yönetiminde, her şeyin saniye, saniye takip edildiğinin bir göstergesi. Bir örnek verecek olursak, Rusya ile olan gerilim veya çevre bölgelerde, ülkelerde yaşanan sorun nedeniyle turizmin etkilendiğini hepimiz biliyoruz ve bu konuda da hemen bir önlem paketi hazırlandı. Pazartesi günü Başbakanımız bunu kamuoyuyla paylaşacak. Yani ekonomi tarafında yakın bir takip, belli bir performans devam ediyor. Gerektiğinde müdahale ediliyor teşviklerle, desteklerle veya başka programlarla."

    İç güvenlik konusunun önemine işaret eden Günay, "Hiçbir şekilde terörle mücadelede geri adım söz konusu değil tam tersi bu gelişmeler bizi daha inançlı, bilinçli bir şekilde daha da kararlı bir şekilde mücadele etmeye motive ediyor" dedi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ