Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam AVM’lerde esnafa yer açıldı ama... - İş-Yaşam Haberleri

    Menekşe ATASELİM / GAZETE HABERTÜRK

    Alışveriş merkezlerinin (AVM) esnafa ayırmak zorunda olduğu mağazalara 20 gün içinde talip çıkmazsadiğer markalara kiralama yapılabilecek. Dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik’e göre, toplam satış alanının yüzde 5’i esnafa, binde 3’ü kaybolmaya yüz tutmuş meslek sahiplerine kiralanacak. Esnafa rayiç bedel, kaybolmaya yüz tutmuş meslek sahiplerine ise rayiç bedelin 4’te 1’i üzerinden kiralama yapılacak. Tahsis edilen alana yönelik duyuru esnaf ve sanatkâr odaları birliğine gönderilecek; ayrıca internetten yayınlanacak. Duyurunun ilgili birliğe ulaştığı tarihten itibaren 20 gün içinde yeterli talep oluşmaz ve boş alan doldurulamazsa, söz konusu mağaza diğer talep sahiplerine kiralanabilecek.

    ‘BELİRSİZLİK VAR’

    Yönetmeliğin söz konusu maddesinde belirsizlik içeren unsurlar olduğuna dikkat çeken Alışveriş Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “Ayırmak zorunda olduğumuz bir kontenjan var. Ancak 20 günde talep gelmezse başka markaya kiralayabiliyoruz. Kontratlar 5 yıllık. Takip eden süreçte boş mağaza olursa mı tekrar esnafa döneceğiz, yoksa o kontenjanı her şeye rağmen doldurmamız mı gerekiyor, şu anda bu soruların yanıtı belirsiz” dedi.

    KATSAYI OLUŞTURULDU

    Yönetmelikle AVM’lerdeki ortak alan giderlerinin mağaza büyüklüğü ve kategorisine göre katsayıya bağlandığını da belirten Belgü, şöyle devam etti:

    “Bu giderler raporlanıp kiracılara ilgilendirme yapılacak. Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu bünyesinde ortak alan çalışmalarının bağımsız bir kurum tarafından denetlenmesi hakkında markalarla mutabakata varmıştık. Yönetmelikte bu konu yeralmasa da biz AYD olarak o denetimin yapılması taraftarıyız.”

    ‘SÜRE ÇOK KISA MALIYET YÜKSEK’

    Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 20 günlük süreyi kısa bulduklarını söyledi. önetmelikle ilgili çalışmalar yapılırken kira bedeliyle ilgili fikirlerini dile getirdiklerini kaydeden Palandöken, “Esnaf rayiç bedeli karşılayamaz. Bunun yüzde 50 altında olmalı. Ayrıca 20 günde böyle büyük bir kararı vermek zor. Esnaf bu şartlarda AVM’de ticaret yapamaz” dedi. Palandöken, kiradan devletin aldığı yüzde 25’lik stopajın talep edilmemesi ve kira indirimi için görüşmeler yapacaklarını

    kaydetti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ