Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), geçtiğimiz cuma günü satş ihalesi gerçekleştirilen, ancak hiçbir katılımcının teklif vermediği Banka Asya'nın faaliyetlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

 

HİSSELER İŞLEME KAPALI KALACAK

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Bank Asya'nın faaliyetlerini geçici olarak durdurulmasına karar verirken; banka hisselerinin işlem sırasının kapalılık hali devam edecek. TMSF internet sitesinde yaptığı açıklamada, Bank Asya'nın faaliyetlerinin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 107. maddesinin ikinci fıkrası kapsamında geçici olarak durdurulmasına karar verildiğini duyurdu.

Bankacılık Kanunu'nun fona devredilen bankalarla ilgili hükümler içeren 107. maddesi, TMSF'ye ortaklarının temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi devredilen bankanın faaliyetlerinin fon kurulunca belirlenecek süre ile geçici
olarak durdurma yetkisi veriyor.

Bank Asya'nın Cuma günü gerçekleştirilen hisse satış ihalesinde ön yeterlilik alan tek kuruluş teklif vermemiş ve TMSF ihalenin bir sonuca ulaşmadığını açıklamıştı. Yetkililer daha önce Bank Asya'nın satılamaması durumunda lisansının iptal edileceğini ve tasfiye olacağını açıklamıştı.

Borsa Genel Müdürlüğü'nden KAP'a yapılan açıklamada ise, Bank Asya hisselerinin işlem sırasının kapalılık halinin devam
etmesine karar verildiğini duyurdu. Bank Asya hisseleri geçen Cuma günü gerçekleştirilecek satış ihalesi sonuçlanıncaya kadar geçici olarak işleme kapatılmıştı.