Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Rifat Hısarcıklıoğlu: Moody's'in kararı Türkiye ekonomisiyle örtüşmüyor - İş-Yaşam Haberleri

    Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notunda indirime gitmesine ilişkin, "Ekonominin gerçekleri ile reyting kuruluşlarının değerlendirmelerinin her zaman örtüşmediğini çok net görüyoruz. İş ve yatırım ortamını iyileştirecek çeşitli düzenlemeler üzerinde kamu idaresiyle birlikte yaptığımız çalışmalarda önemli ilerlemeler sağladık. İnanıyorum tüm bu çalışmalar kısa sürede sonuç verecek ve Türkiye yeniden tempolu büyüme sürecine girecektir." dedi.

    Soruları yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, Moody's'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekmesine ilişkin, ekonominin gerçekleri ile reyting kuruluşlarının değerlendirmelerinin her zaman örtüşmediğinin çok net göründüğünü vurguladı.

    Uluslararası reyting kuruluşlarının geçmişte de Türkiye ekonomisine ilişkin doğru değerlendirmeler yapabildiklerini söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Moody’s'in Türkiye’nin notunu Mayıs 2013’te yatırım yapılabilir seviyeye yükselttiğini yani Türkiye’nin büyüme rekorları kırdığı, yılda 20-25 milyar dolar doğrudan yatırım çektiği bir ortamda söz konusu kuruluşun Türkiye’ye yönelik notunun "yatırım yapılamaz" olduğunu anımsattı.

    Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

    "Anlaşılan yatırımcılar onları pek dikkate almamış. Şimdi de dikkate alacaklarını zannetmiyorum. Biz Türk özel sektörü olarak Türkiye’nin geleceğine yatırım yapanların hep kazanacağını biliyoruz. Yerli, yabancı tüm yatırımcıları kazanmak için Türkiye’ye davet ediyorum. Geçtiğimiz ay ülkemize yatırım yapmış uluslararası şirketleri topladık ve Sayın Cumhurbaşkanımızla ve Başbakanımızla buluşturduk. Süreci liderlerimizden dinleyen küresel yatırımcılarımızdaki tedirginlik kayboldu. Herkes şimdi ileriye bakıyor. İş ve yatırım ortamını iyileştirecek çeşitli düzenlemeler üzerinde kamu idaresiyle birlikte yaptığımız çalışmalarda önemli ilerlemeler sağladık. İnanıyorum tüm bu çalışmalar kısa sürede sonuç verecek ve Türkiye yeniden tempolu büyüme sürecine girecektir.

    Biz Türk iş dünyası olarak ülkemize, ekonomimize ve müteşebbislerimize güveniyor ve yolumuza devam edeceğimize inanıyoruz. Ekonomideki yapısal reformları kararlılıkla ve hızlı hayata geçirirsek ülkemizi hafife alan bu ratingcilere en güzel cevabı vereceğiz."

    "(RUSYA'DAKİ) YATIRIM İŞTAHINI GÖRMEK BENİ ÇOK MUTLU ETTİ"

    TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Rusya temaslarına ilişkin bir soruya karşılık da Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Federasyonunun (RSPP) davetlisi olarak Rusya’da 2 günlük çalışma toplantılarına katıldığını bildirdi.

    Hisarcıklıoğlu, "Türkiye’ye karşı önemli bir yumuşama var. Görüştüğüm 3 bakan yardımcısı da Türkiye ile ilişkileri Kasım 2015 öncesine döndürmek istediklerini belirttiler. Türk özel sektörü olarak Rusya pazarında sorunlarımız devam ediyor ama çözüm yoluna girdiğimizi görüyoruz. Sıkı markaja devam edeceğiz." diye konuştu.

    Rusya’nın ve Rus iş dünyasının özellikle Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali konusunda Türkiye’ye yatırım yapmada çok istekli olduklarını aktaran Hisarcıklıoğlu, "Türkiye’ye artan yatırım iştahını görmek beni çok mutlu etti." ifadesini kullandı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ