Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bandırma Bereketli Köyü Kuş Gölü Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Zeki Tek, yaptığı açıklamada, Irak'taki olaylar nedeniyle İsrail sazanı ihracatında ciddi daralma olduğunu söyledi.

Gölde bol balık bulunduğunu ancak satışların düşmesi nedeniyle az avlandıklarını ifade eden Tek, "Geçen yıllarda Irak'ın bütün bölgelerine balık gidiyordu, şimdi sadece başkent Bağdat'a gönderebiliyoruz. O yüzden kotayı da kıstık. Günlük 8-10 ton balık çıkartıyoruz. Önceki yıllarda 9 aylık sezonda bin tona yakın gerçekleştirdiğimiz balık ihracatı 400 tona kadar düştü. 1 tır doldurduktan sonra bekliyoruz birkaç gün balığa çıkmıyoruz. Balık satışları zayıf, Irak düzelirse bizim işler de düzelecek. Balığın kilosunu 1 liradan satıyoruz. Bu fiyatlar da ancak giderleri karşılar." dedi.

Kooperatifin 106 üyesi bulunduğunu, 54 teknenin avlanmak için göle açıldığının belirten Tek, "Sürekli iş olsa para kazanacağız, balık çok ama alıcı pek yok. Balık bolluğundan en fazla, yaz için sıcak bölgelere göç etmeyip Manyas Gölü'nde kalan pelikanlar faydalanıyor." diye konuştu.
AA