Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

    Donald Trump'ın ABD Başkanlık seçimlerinde ipi göğüslemesinin ardından piyasalardaki dalgalanma sürüyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan kayıpların etkisiyle dolar güne 3.29 TL ile tarihi zirvelerine yakın bir başlangıç yaptı. Ardından artan alımlarla 3.3279 TL'ye çıkarak yeni bir rekor kırdı.

    Dün 3.52 TL'den kapanan euro ise 3.5637 TL'ye kadar çıktı.

    ABD tahvil faizleri ve dolardaki yüksek seyir gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı yaratmaya devam ederken, piyasalarda Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşması ve ABD verileri izlenecek.

    Dolar endeksi ABD'de dün açıklanan ve son dönemde doların değer artışına yeni bir güç veren beklentilerden güçlü perakende satışlar verisinin ardından 11 ayın zirvesine yakın seyrediyor. Veri Fed'in Aralık ayında faiz artıracağı beklentilerini de güçlendirdi.

    İŞTE ALTIN FİYATLARI BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

    Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks dün 100.26 ile Aralık ayından bu yana ne yüksek seviyeye yükseldikten sonra ABD piyasalarının kapanışına kıyasla yüzde 0.23 kayıpla 100 seviyesinde bulunuyor. Endeks 100.51'in üzerine çıkması halinde Nisan 2003'ten bu yana en yüksek seviyeye çıkacak.

    BORSA İSTANBUL DÜŞÜŞTE

    Dolar tarihi zirvesine çıkarken Borsa İstanbul'da satışlar ağırlıkta. Borsa İstanbul günün ilk yarısını dünkü kapanışının yüzde 0.13 altında geçti.

    ABD verisi dolara destek olsa da piyasalar başkanlık seçimlerini kazanan Trump'ın politikalarına odaklanmayı sürdürüyor.

    Trump'ın seçim vaatleri arasında yer alan vergi indirimleri ile altyapıya daha fazla yatırımın yanı sıra ucuz ithal ürünlere gümrük vergisi getirilmesi ve göçmenlerin sınırdışı edilmesi gibi planların ABD'de enflasyonu yükselteceği düşünülüyor.

    Enflasyonu yükselteceği öngörülen politikaların uygulanması halinde Fed'in de faizleri daha hızlı yükseltmesi beklenirken, bu durum doların değer kazanacağı anlamına geliyor. Ancak yatırımcılar Trump'ın başkanlığının başka ne etkileri olacağını da değerlendirmeyi sürdürüyorlar.

    1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU? 1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

    Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.94 valörde son işlem yüzde 11.04 seviyesindeydi. Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.07, valörde son işlemde yüzde 10.11 seviyesindeydi.

    ABD'de Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın seçim zaferinin ardından yükselişi hız kazanan dolar, sadece gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değil, euro karşısında da atağa geçti.

    ABD'de başkanlık seçimini Trump'ın kazanmasıyla küresel piyasalarda belirsizlik artarken risk iştahı da azaldı. Trump belirsizliğiyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksi, sert yükseliş kaydetti. Sadece gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değil, gelişmiş ülkelerin para birimleri üzerinde de baskı oluşturan dolar, euro karşısında da hızla yükseldi.

    Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) politikalarının yanı sıra Trump'la birlikte ABD Merkez Bankası'nın (Fed) atacağı adımlar da Avrupa tarafında merak konusu oldu. Trump yoluyla Fed'den kaynaklanacak riskler Avrupa'da endişe yaratmaya devam ederken, Avrupa'da milliyetçi, korumacı ve popülist partilerin yükselmesi de euro üzerindeki baskıyı artırıyor. Fed’in faizleri hızlı bir şekilde artıracağı beklentileri de paritede gerilemelere yol açtı.

    EURO, DOLAR KARŞISINDA ERİYOR

    Euro/dolar paritesi, bugün 1,07'ye kadar gerileyerek son 11 ayın en düşük seviyesini gördü.

    Commerzbank Döviz Stratejisti Thu Lan Nguyen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, paritenin gerilemesinin ana nedeninin dolardaki güçlenme olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

    "Piyasalarda Trump'ın enflasyonu canlandırmak için uygulayacağı politikaların Fed'in faizleri artırma konusunda daha agresif davranmasına sebep olacağına dair görüşler bulunuyor. Ancak bu görüşler de yeterince güçlü değil. Trump'ın yapacakları konusundaki belirsizlik durumu yüksek. Mali planları nasıl olacak ya da korumacı ticaret politikalarını uygulayacak mı? Bunlar belirsiz."

    Nguyen, piyasaların Trump'ın gündemindeki konuları gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği konusunda izlemede olacağını, bu durumda da euro/dolar paritesinin 1,05 seviyelerine kadar gerileyebileceğini söyledi.

    "DOLARIN YATIŞACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM"

    Rabobank Döviz Başstratejisti Jane Foley de ABD'de bundan sonra uygulanacak mali politikayla ilgili birçok bilinmeyen olduğunu söyledi. Foley, merkez bankalarının belirsizlikleri sevmediğini, Fed Başkanı Janet Yellen'ın piyasayı yumuşatabilecek açıklamalarda bulunabileceğini kaydetti.

    Doların yatışacağı öngörüsünde bulunan Foley, 12 aylık dönemde euro/dolar paritesinin 1,14 seviyesine yükselebileceğini söyledi.

    EuroBölgesi'ndeki siyasi risklere değinen Foley, gelecek yıl İtalya'da gerçekleştirilecek referanduma, Fransa ve Hollanda'da yapılacak seçimlere dikkati çekti. Foley, siyasi tansiyona neden olacak bu seçimlerin euro için aşağı yönlü risklere sebep olabileceğini ancak Euro Bölgesi'ndeki cari fazlanın bu riskleri sınırlandıracağını kaydetti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ