Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para Amerika'da doğum turizm paketi oldu - Makro Ekonomi Haberleri

    Amerikada Doğum isimli şirketin ortaklarından Gürkan Boztepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ünlü sanatçıların ve mankenlerin Amerika'da doğum yapmalarıyla sık sık gündeme taşınan Amerika'da doğum konusuna büyük ilgi olduğunu, ancak bir çok ailenin bunu nasıl organize edecekleri noktasında sıkıntı yaşadığını söyledi.

    ABD yasalarına göre bu ülkede doğan tüm çocukların, ebeveynlerinin asıllarına bakılmadan Amerikan vatandaşı sayıldığını ve tüm haklara sahip olduğunu söyleyen Boztepe, bu nedenle dünyanın bir çok ülkesinden annenin doğum yapmak için bu ülkeyi tercih ettiğini ifade etti.

    ABD'de doğum yapmak isteyen ailelere çeşitli adımlarda yardımcı olan şirketler bulunmasına rağmen konuyu bir paket halinde ele alan bir yapılanmanın olmadığını gördüklerini ifade eden Boztepe, üç ortakla Türkiye'de tüm büyük kentler ve ABD'nin 7 eyaletinde bir organizasyon oluşturmaya karar verdiklerini ifade etti.

    Kendisinin turizm organizasyonları yapan bir şirketin kurucusu olduğunu, ABD'de yaşayan ortaklardan Kerem Arığ'ın ise Crysler ve Volkswagen'deki görevlerinden kriz nedeniyle ayrıldıktan sonra bu girişimi oluşturmaya karar verdiğini dile getiren Boztepe, Amerika'da doğumun yanında iki ülke arasında çeşitli sağlık turizmi projelerini de hayata geçirmeyi planladıklarını ifade etti.

    Boztepe, Amerika'da doğum yapmak isteyen ailelere konaklama seçeneklerine göre üç ayrı pakette hizmet verdiklerini belirterek, sistem hakkında şu bilgileri verdi:

    ''Amerika'da doğum yapmak isteyen ailelerin öncelikle ABD vizesini almalarını istiyoruz. Bir toplantı yaparak konu hakkında bilgilendiriyoruz. Hangi eyalette doğum yapmak istediğini, hangi doktorla çalışmak istediklerini belirliyorlar. ABD'de 7 eyaletteki hastanelerde, tamamı Türk doktorlarla çalışıyoruz. Bu nedenle dil problemi yaşanmıyor. Bazı ailelerin ABD'de yakınlarının olması nedeniyle konaklama istememesi nedeniyle üç ayrı paket belirledik. Doğum yapacak anne adayı ve yanında gidecek refakatçiler, kalacakları evi ve almak istedikleri hizmetleri tespit ediyorlar.

    Uluslararası uçuş kurallarına göre anne adaylarının 7. aydan sonra uçamaması nedeniyle bu süreden önce ABD'de belirlenen eve geçmesi gerekiyor. Orada belirlenen doktora muayene olmaya devam ediyorlar ve doğum gerçekleştikten sonra da bir süre kaldıktan sonra yurda dönüyorlar.

    Bebek doğduğu gibi ABD pasaportu alıyor ve vatandaş olarak tüm haklardan yararlanabiliyor. Yurda döndükten sonra çifte vatandaşlık kapsamında Türk vatandaşı da olabiliyor. Ailelerin Türkiye'den çıkıştan dönüşe kadar olan tüm süreçlerini biz organize ediyoruz. Konaklamalı, konaklamasız ya da özel hizmet taleplerine göre değişmek üzere fiyatlar 12 bin 500 dolardan başlıyor, lüks villada ikamet, limuzin servis gibi seçeneklerin de bulunduğu paketler 45 bin dolara kadar gidiyor.''

    ''ÖZENDİRMİYOR, YARDIMCI OLUYORUZ"

    Türkiye'de İzmir'in ardından İstanbul'da iki ve Bursa'da bir şube açtıklarını, yakın zamanda Ankara ve Antalya'da şubeleşeceklerini dile getiren Boztepe, hiç bir tanıtım yapmamalarına rağmen internet üzerinden kendilerine ulaşan 15 ailenin talebiyle karşılaştıklarını ifade etti.

    ABD'de doğumun özellikle çocukların eğitimi konusunda çok avantajlı olduğunu belirten Boztepe, Amerika'da yıllık 32 bin dolar tutan üniversite masrafının ABD vatandaşı olunması halinde 8 bin dolara indiğini söyledi.

    Şirket olarak Amerika vatandaşlığını özendirmediklerini, yalnızca bu yönde talebi bulunan ailelere güvenilir hizmet vermek amacıyla yola çıktıklarını dile getiren Boztepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

    ''Amerikan vatandaşlığını prestijli olarak gören bir çok aile, güvenilir olmayan yollarla organizasyon yapmaya çalışıyor. Buradaki eksikliği doldurmaya çalışıyoruz.

    Ebeveynler, Türk pasaportlarına çıkarılan vize zorlukları nedeniyle çocuklarının ABD pasaportuyla vize sorunu yaşamadan tüm dünyada özgürce seyahat edebilmesini istiyor. Ayrıca görüştüğümüz anne-babalar çocukları için ABD vatandaşlığını daha çok bir sigorta olarak görüyor. Türkiye'de gelecekte yaşanabilecek sorunlara karşı çocuklarının kendilerine bir çıkış noktası yaratabilmelerini istiyorlar. Ayrıca çocukların ABD vatandaşlığının getirdiği imkanlardan da istifade etmesini istiyorlar. Bir çok aile, Amerika'da doğumu çocuklarına verdikleri bir hediye olarak görüyor.''

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ