Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para Türk bankalarının Yunanistan avı! - Para Haberleri

    Yaşanan krizlerin ardından Yunan bankalarının almak için sıraya girdiği Türkiye'deki bankalar, şimdi Yunanistan'da banka almanın eşiğinde.

    Satın alma ve birleşme danışmanlığı alanında faaliyet gösteren User şirketinin başkanı Erol User, iki Yunan bankasının alıcı aradığını ve ilgilenenler arasında Türk bankalarının olabileceğini söyledi ancak isim belirtmedi.

    User'in Reuters'a yaptığı açıklamada "Küçük ve orta ölçekli iki Yunan bankası olası alıcılarla bağlantı kurulması için bize yetki verdi. Proje henüz erken aşamada, fakat çok hızlı ilerliyoruz" sözleri yer aldı.

    ntvmsnbc'nin haberine göre sözü edilen bankalardan birinin 20-23 şubesi olduğunu, diğerinin ise orta ölçekli 300 şubeli bir banka olduğunu söyleyen User, bu bankanın uluslararası alanda da faaliyet gösterdiğini belirtti.

    Yunanistan'da 20 ile 30 arasında şubesi olan iki bankadan Proton ve First Business Bank yetkilileri alıcı aramadıkları açıklamasını yaptılar.

    FBB'nin CEO'su Stathis Papageorgiou ise "Türkiye veya başka bir yerde böyle bir bağlantım olmadı" derken, Proton'da görevli bir yönetici de bankanın satılmak yönünde bir girişimi olmadığını ifade etti.

    Toplam 300 civarında şubesi olan Yunan bankası Emporiki'nin yönetimine yakın bir kaynak, bankanın birleşme veya satın alma düşünmediğini ve Yunanistan'daki faaliyet planına odaklandığını kaydetti.

    Piyasa değeri 1.65 milyar Euro olan ve Balkanlarda da faaliyet gösteren Emporiki'nin yöneticilerine ise ulaşılamadı.

    "Nakit ile yapılacak bir satın almadan bahsediyorum, fakat sonunda ortaklıkla da sonuçlanabilir" diyen User, anlaşmanın büyüklüğünün 2 ile 3 milyar Euro arasında olabileceğini belirtti. İlgilenen bankanın adını ise açıklamadı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ