Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Sonik Kuyu ile dünyanın öbür ucuna mesaj gönderdiler - Teknoloji Haberleri
    1

    Törene, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Nikolas Sergi, Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ed McIsaac, büyükelçilik ve konsolosluk yetkilileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

    2

    Giddy, İskele Meydanı'nda kurulan, içine yerleştirilen internet erişimi ile binlerce kilometre uzaklıktaki kentlerde yaşayanların birbirlerine seslerini eş zamanlı duyurabileceklerini ifade etti.

    3

    Giddy sistemin açılışında yaptığı konuşmada, bu kuyulardan konuşulduğu zaman Avustralya ve Yeni Zelanda'dan da ses alınabildiğini söyledi.

    4

    Kuyunun benzerlerinin Wellington ve Sidney'de de bulunduğunu belirten Giddy, üç ülke arasında iletişim kurmayı amaçladıklarını anlatarak, şöyle dedi:

    5

    "Bunun benzeri olan bir sanat eseri bulunduğunu düşünmüyorum. Benzersiz bir çalışma olduğuna inanıyorum. Bu üç kuyu sayesinde, üç ülkenin dostluğu yeniden hayat buluyor. Aslında burada Atatürk'ün sözlerini düşünmemiz gerekiyor."

    6

    "Aslında savaşla başlayan bir durum, Atatürk'ün sözleri sayesinde şu anda barışa dönüşmüş bulunuyor. Atatürk'ün sözlerinden yola çıkarak, Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye arasındaki dostluğu tüm dünyanın sağlaması gerekiyor."

    7

    Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da kuyunun başına gelerek, Yeni Zelanda'daki kuyunun önündeki Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Damla Yeşim Say, Wellington Belediye Başkanı Celia Wade Brown ile konuştu.

    8

    Gökhan, "Barışın kenti Çanakkale'den binlerce kilometre ötedeki kardeşlerimize Allan Giddy'nin eseri sonik kuyu aracılığıyla sesimi duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum." diyerek dünyanın öbür ucuna seslendi.

    9

    Daha sonra, Çanakkale ile Wellington belediyelerinin yetkilileri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

    10

    Açılışın ardından çok sayıda çocuk, kuyudan Wellington ve Sidney'deki arkadaşlarına seslenme imkanı buldu.

    11

    Sonik Kuyu Çanakkale halkı tarafından da büyük ilgiyle karşılandı.

    12

    Kuyunun içerisine yerleştirilecek elektrik ve internet erişimi sayesinde Çanakkale, Avustralya/Auburn ve Yeni Zelanda/Wellington kentleri seslerini birbirine duyurabilecek.

    13

    3 ay boyunca İskele Meydanda kalması planlanan Kuyu ile Çanakkale Belediyesi, 7’den 70’e herkesi barış mesajlarını dünyaya haykırmaya davet ediyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ