Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Fransa'da google arama trendleri değişti - Teknoloji Haberleri

    Fransa'da yeni çalışma yasası protestoları kapsamında petrol rafinerilerindeki grev devam ederken Fransızlar, internet arama motoru Google'da en çok, benzin deposundan nasıl yakıt çalınacağını araştırdı.

    Google Trends istatistik raporlarına göre, Fransızlar Google'da en çok Fransızcada "benzin deposundan pompayla yakıt çalmak" anlamına gelen "sifonner" kelimesini aradı.

    Nisan ayında 23 birim olan arama istatistiki benzin kıtlığının başlamasıyla en üst sınır 100 birime çıktı.

    Ülke içi istatistiklere göre ise bu kelime, en çok araç başı 20 litre benzin uygulamasının yapıldığı Haute-Normandie bölgesinde arandı.

    Ülkedeki 12 bin benzin istasyonun 5 bin 600'ünde benzin kıtlığı yaşanırken, aracı için yakıt bulamayan bazı Fransızlar, geceleri başka araçların benzin depolarından yakıt çalmaya başladı.

    Fransız basınında çıkan birçok haberde, sürücüler, araçlarının depolarının gece "sifonlandığından" şikayetçi.

    Bu eylem, Fransa'da hırsızlık kapsamına giriyor ve yapanlara hapis yada para cezası öngörülüyor. Benzin kıtlığı başladığından beri, ülkedeki araç sahipleri gece araçlarının benzin depolarından yakıt çalınacağı endişesi yaşıyor.

    Sendikalar, rafinerilere giden yollardaki barikatları hala kaldırmış değil. Ülkedeki 8 petrol rafinerisinin 8'inde de ulaşım sağlıklı sağlanamıyor. Bazı rafinerilere ulaşım tamamen kesilmişken bazılarına sınırlı erişim sağlanabiliyor.

    Fransa çapındaki rafineri eylemine Korsika'dan da destek geldi. Ada'daki 2 petrol deposuna giden yollar kesildi.

    Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT üyeleri, hafta sonundan itibaren tüm Fransa'da rafineri ve petrol depolarının önünü kuşatarak, benzinliklere yakıt gönderimini engelliyor.

    Hafta ortasından itibaren ise rafinerilerin yanı sıra nükleer santrallerde de grev kararı alınmış ve belli bölgelerde elektrik kesintileri yaşanmıştı.

    Sendikalar, çalışma yasası tasarısının tamamen geri çekilmesini istiyor ve geri adım atmıyor.

    Hükümet ise dün, yasayı geri çekmeyeceklerini ancak bazı değişiklikler yapabileceklerini duyurmuştu. Ancak bu değişikliğin tasarının en çok tartışılan 2. maddesini kapsamadığı da kesin bir dille belirtilmişti.

    Sendikaların şiddetle karşı çıktığı tartışmalı 2. madde, iş verenlere, gerekmesi durumunda, işçi haklarını koruyan yasalardan muaf olma imkanı tanıyor.

    Tasarı 10 Haziran'da Senato'nun önüne gelecek. Sendikalar, bu süreye kadar hükümete baskı yapmayı planlıyor.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ