Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Teknoloji Bilişim Bilim adamları o gerçeği açığa çıkardı! - Teknoloji Haberleri

    Bilim adamları, Avrupalıların akraba olduğunu savunan bir araştırmaya imza attı. PLOS Biology Dergisi'nde yayımlanan araştırmada, 2 bin Avrupalıdan alınan DNA’larla genetik izlerin dağılımı tespit etti.

    LiveScience’da çıkan habere göre, araştırmada yer alan ABD’nin California Üniversitesi’nden genetik mühendisi Graham Coop, “Aslına bakılırsa, dünyadaki tüm insanların son birkaç bin yıl içinde akraba haline geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

    10 yıldan uzun bir süredir yapılan çalışmalarda, tüm insanların henüz birkaç bin yıl öncesine kadar ortak ataları bulunduğu düşüncesini öne çıkarıyordu.

    Bu teoriyi test etmek için, Coop ve meslektaşları Avrupa’dan Birleşik Krallık’a kadar 500 bin noktada Avrupalıların gen yapısını analiz etti.

    Avrupalıların atalarının kökenlerini bulmak için, paylaşılan DNA kalıntılarının geçmişi hesaplandı.

    Araştırma, bölgelere göre de şaşırtıcı sonuçlar verdi. İtalyanların Avrupalı diğer milletlere olan akrabalık derecesi, diğer milletlerin birbirleri arasındaki akrabalık derecesinden biraz daha düşük çıktı. Araştırmacıları bu durumu, İtalyanların birkaç bin yıl boyunca büyük ve düzenli bir nüfusa sahip olmalarıyla açıkladı.

    Birleşik Krallık’taki toplumlar, birbirlerinden çok İrlanda halkıyla daha yakın akraba. Coop, bu durumun da ‘son birkaç yüzyılda İrlanda’dan Ada’ya göç eden insan sayısının çok fazla olmasıyla ilişkili olabileceğini’ belirtti.

    Araştırma ayrıca, Doğu Avrupalıların, Batı Avrupalılara kıyasla birbirleriyle daha yakın akraba olduklarını ortaya koydu.

    Chicago Üniversitesi’nde nüfus genetiği uzmanı John Novembre, doğu ve batı Avrupalılar arasındaki farkın, ‘1000 yıl önce Slavlar, Hunlar ve Gotların yayılması ve göçleriyle kaynaklı olabileceğini’ ifade etti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ