Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Hükümet karşıtı protestoların devam ettiği Ermenistan'da sıcak gelişmeler yaşanıyor. Bir haftadır hükümet karşıtı protestolarla çalkalanan ülkede Başbakan Serj Sarkisyan istifa etti.

Sarkisyan, 2008-2018 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevi yürütmüş, 17 Nisan'da parlamento tarafından yetkileri arttırılar başbakanlık koltuğuna getirilmişti. Sarkisyan'ın bütün yetkileri başbakanlıkta toplamasına itiraz eden muhalifler sokaklara dökülmüştü.

Son olarak bugün başkent Erivan'da askeri üniformalı yüzlerce Ermeni de hükümet karşıtı protestolara katılmıştı. Ermenistan Savunma Bakanlığı, hükümet karşıtı protestolara katılan askerlerle ilgili bir kınama mesajı yayınlamış ve protestolara katılan askerler konusunda sert yasal tedbirler alınacağını duyurmuştu.

twitter

PROTESTOLARIN SEBEBİ NE?

Muhalifler anayasa değişikliğiyle iki dönemlik cumhurbaşkanlığı süresi sona erince geçen hafta parlamentoda başbakanlığa getirilen Sarkisyan'ın istifa etmesini istiyordu.

Başbakanlık makamının yetkilerini artıran anayasa değişikliğinin Sarkisyan'ın iktidarda kalması için getirildiğini savunan muhalifler bütün yetkilerin başbakanda toplanmasına karşı çıkıyor ve Serj Sarkisyan'ın başbakanlık görevinden istifa etmesini talep ediyordu.

Serj Sarkisyan, 17 Nisan'da parlamentoda yapılan oylamada başbakan seçilmişti.

Yetkileri anayasa referandumu ile kısıtlanan cumhurbaşkanlığı makamına ise geçen ay Armen Sarkisyan seçilmiş ve geçen hafta yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevini Serj Sarkisyan'dan devralmıştı.

Dün Serj Sarkisyan ile muhalif lider Nikol Paşinyan arasında yapılan görüşme sadece üç dakika sürmüş, görüşmenin ardından Paşinyan gözaltına alınmıştı. Paşinyan bugün serbest bırakıldı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri