Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Aydın Ünal istifa etti

    AYSUN TORUN/ANKARA

    Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Aydın Ünal Haziran'da yapılacak genel seçimlerde aday olabilmek amacıyla görevinden istifa etti.

    ERDOĞAN'IN TÜM KRİTİK KONUŞMALARI ONUN ELİNDEN ÇIKTI

    İşte 7 Haziran seçimlerinde adaylığını koyacak olan Aydın Ünal:

    -22 Ocak 1970'de Ankara Keçiören'de doğdu. Aslen Ankara'nın Güdül ilçesinden.

    - Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde okudu, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu.

    - 1980'li yıllardan itibaren çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. Çok sayıda dergide şiir, hikaye ve makaleleri yayımlandı.

    - Hak-İş Konfederasyonu'nda basın danışmanlığı görevinde bulundu. AK Parti'nin kuruluşunda ve parti programının yazımında görevler aldı.

    - 2002'den itibaren, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'ın siyasi danışmanlığını yaptı.

    - 2007 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı olarak konuşma metinlerini hazırlayan ekibin başına getirildi ve konuşma metinlerini hazırladı.

    - 2013 yılında Başbakan başdanışmanı oldu, 28 Ağustos 2014'ten itibaren de Cumhurbaşkanı başdanışmanı olarak bu görevini ifa etti.

    - İngilizce ve Arapça bilen Aydın Ünal, evli ve 1 çocuk babası.

    - Aday aday olacak Ünal'ın seçim çalışmalarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da yanında yer alacağı öğrenildi.

    - Bundan sonra metin yazarı ekibinin başında bulunacak isim ise Başbakanlık Müşaviri Hamdi Kılıç.

    - Kılıç, daha önce de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın konuşma metinlerini yazıyordu.

    'YOL ARKADAŞLIĞININ EŞSİZ GURURU İÇİNDEYİM'

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Aydın Ünal, istifasının ardından yaptığı açıklamada, "Bu davaya, bu davanın somut tezahürü AK Parti'ye ve onun liderine, sonradan Başbakan ve Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a hizmet etmiş olmanın, onunla yol arkadaşlığı yapmış olmanın eşsiz gururu içindeyim" dedi.

    Türkiye'de son 12 yılda tarih yazıldığını belirten Ünal, "Yeni Türkiye'nin oluşumunda, tarihin inşasında ve yazımında, ekibimle birlikte görev almış olmak, bu önemli sürece yakından tanıklık etmiş olmak bizim için hep şeref vesilesi oldu, olmaya devam edecek" diye konuştu.

    'TAKDİR AK APTİ VE BAŞBAKANINDIR'

    Ümalsözlerini şöyle sürdürdü:Başdanışmanlık ve metin yazarlığı görevimden ayrılmadım, aslında bir ara verdim. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan öğrendiklerimi, edindiğim tecrübeyi, şimdi siyaset alanında değerlendirmek, millete hizmet yolunda farklı bir alanda devam etmek istiyorum. Hiç kuşkusuz takdir, AK Parti'nin ilgili kurullarının ve Sayın Başbakanın'dır. Hedefe ulaşmaktan ziyade, bu yola çıkmış olmayı, bu yolda yürüyor olmayı bile çok değerli görüyorum. Cumhurbaşkanımızın her zaman ifade ettiği gibi, millete, devlete ve insanlığa hizmet yolunda niyetimiz hayr, inşallah akıbet de hayr olur.

    İSTİFA İÇİN SON GÜN 10 ŞUBAT SALI

    Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran 2015 milletvekili seçimlerinde aday olabilmek için kanun gereği görevinden çekilmesi veya ayrılması gerekenlerin, en geç 10 Şubat 2015 Salı günü mesai bitimine kadar görevden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğini bildirmişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ