Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: "Çözüm sürecinin en kritik noktası olan silahsızlanmaya geldik"

    Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm sürecine ilişkin değerlendirmeleri ve masa tartışmalarına ilişkin, "Sürecin devam etmesi konusunda gerek Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, hükümet tam bir kararlılık içinde. Çözüm sürecinin en kritik noktası olan silahsızlanmaya geldik. Süreç tamamlandığında tam bir silahsızlanma sağlandığında Türkiye kazanacak. Devlet şunu yapsın biz bunu yapalım falan tarzı böyle bir karşılıklı şartlı bir şey süreç değil. Hereksin ne yapması gerektiği az çok bellidir" dedi

    Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çözüm sürecine ilişkin olarak Kalın, "En temel sorun PKK'nın hala silah bırakmamış olması. 'Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.' Dolmabahçe'de de hep bu konuya vurgu yapıldı. Pratikte bir silahsızlanma henüz başlamadı. Ne pahasına olursa olsun bizim istediğimiz şekilde süreç ilerleyecek.

    Bizim söylemlerimiz burada belirleyici olmalıdır gibi bir tavır içine girildiği zaman herkes kaybeder. Sürecin devam etmesi konusunda gerek Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, hükümet tam bir kararlılık içinde. Süreç tamamlandığında tam bir silahsızlanma sağlandığında bu terör belasından kurtulduğumuzda bundan bütün Türkiye kazanacak. Pastası büyüyecek ve hissesine düşeni alacaktır" ifadelerini kullandı.

    ÇÖZÜM SÜRECİNİN EN KRİTİK NOKTASI OLAN SİLAHSIZLANMAYA GELDİK

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm sürecine ilişkin değerlendirmeleri ve masa tartışmalarına ilişkin olarak İbrahim Kalın şunları söyledi: "Masa sembolizmini farklı şekilde yorumlayabiliriz. Yeni boyutlar katabiliriz. Buradaki temel konu çözüm sürecinin en kritik noktasına geldik. Bu da silahsızlanmadır. Çözüm sürecinin en kritik noktası olan silahsızlanmaya geldik. PKK'nın silah bırakmasıdır. Geldiğimiz noktada en kritik nokta budur. Devlet şunu yapsın biz bunu yapalım falan tarzı böyle bir karşılıklı şartlı bir şey süreç değil. Hereksin ne yapması gerektiği az çok bellidir. Özellikle seçim atmosferinde herkesin demokratik hakkını kullanmasını sağlayacak bir ortamın temin edilebilmesi için hassasiyetin gösterilmesi gerekir. Silahsızlanma sağlandığı andan itibaren de bu süreç artık hedefine büyük oranda ulaşmış demektir. Geriye kalan sonuçları siyasal zeminde Meclis çatısı altında zaten süren çalışmalar var. Çok daha güçlü bir şekilde yürütmeye devam ederiz."

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ