Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Deniz ÇİÇEK/ANKARA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım arazilerinin amaç dışı kullanımını önlemek için adımlar atacaklarını, bu yıl tarımsal gelişim endeksli arazi kullanım planlaması çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Tarım dışı kullanım taleplerinin alternatif alanlara yönlendirilmesinin sağlanacağını belirten Çelik, “Büyük tarımsal ovalar belirlenerek, koruma önlemleri getirilecek. Bu çalışmada son aşamadayız. 106 ovanın sınırları çizildi. Bu sınırlar Tarım Veri Konsolidasyonu Sistemi’nde incelemeye açılacak. İlgili kamu kurumlarının görüşünün alınmasının ardından Bakanlar Kurulu kararıyla büyük ovaları ilan edeceğiz. Böylece tarım alanlarına Bakanlar Kurulu güvencesi gelmiş olacak” dedi.

Tarım arazilerinin takipçisi olacaklarını da kaydeden Çelik, “Tapu Kadastro’dan tarım arazileriyle ilgili inşaat ruhsatının verilemeyeceği ile ilgili düzenlemeler de önümüzdeki dönemde gelecek” diye konuştu.

‘GIDA SAVAŞLARI OLACAK’

Türkiye’de 2002 yılında 26 milyon 500 bin hektar tarım arazisi varken, 2015 yılında bu rakamın 24 milyon hektara gerilediğini dile getiren Bakan Çelik, “Fark 2 milyon 600 bin. Fakat esas sorun arazinin bölünme sorunu. Dünyada da her yıl 12 milyon hektar tarım dışına çıkıyor. Şu anda 1.3 milyar hektar arazi kullanılıyor ve 1 milyar aç insan var. Gidişatın gidişat olmadığını herkes görüyor. Önümüzdeki savaşlar gıda savaşları olacak, açlık-tokluk savaşları olacak” değerlendirmesini yaptı.