Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, PYD'linin taziyesine gittiği için dokunulmazlık tartışması sırasında adının gündeme gelmesine değinirken, "Bununla ilgili dokunulmazlığım kalkacaksa ilk oyu da ben veririm, hiç sorun değil" dedi.

Taziye polemiği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ensarioğlu, konunun Ankara'daki patlamadan sonra bir milletvekilinin vahşi terör eylemini gerçekleştiren kişinin taziyesine katılması ile başlayan bir tartışma olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Taziyelere katılmak suç falan değil. Taziyelere katılmak taziye sahibinin acısını paylaşmaktır. Kimse çocuğunun terörist olmasını ve kötü olmasını ve ölmesini de istemez. Bu ayrı olan bir şey ve geleneklerimizde olan bir şeydir. Ama vahşi bir terör eyleminde bütün kamuoyunu infiale sürükleyen eylemde milletin vekili olarak gittiğiniz zaman ve orada konuşma yaptığınız zaman o olayı sahiplenme anlamında toplumda bir sıkıntı yaratıyor. Şimdi bunun üzerine oluşan bir algıydı taziye meselesi. Daha sonra CHP ve paralel yapı benim sosyal medyamda katıldığım bir PYD'linin taziye görüntülerini vermişler ve 'Sizin milletvekiliniz de katıldı' ve HDP'ye şunu söylerken sonra da sayın Kılıçdaroğlu ana muhalefetin lideri olarak bizzat çıkıp bunu dile getirmesini hayretle izledim açıkçası."

Ensarioğlu, CHP Genel Başkanı'nın söylediğinin aksine bir değil, birkaç kez taziyeye katıldığını belirterek şöyle devam etti:

"Katıldığım bütün taziyeler Şengal'de ve Kobani'de IŞİD ile savaşırken yaşamını yitiren o günkü PYD'lilerin taziyeleriydi ve ailesini, babasını tanıdığım insanlardı. Ailesine taziyeye gittim. Bundan hiç gocunmam, çekinmem ve bunu da saklamam. Bununla ilgili dokunulmazlık kalkacaksa ilk oyu da ben veririm, hiç sorun değil. Ama ana muhalefet ve muhalefetin AK Parti hizmetleri karşısında politika üretemeyip komplekse girmeleri onların bu tür ufak şeylere sarılmalarına sebep oluyor ki, bundan bir şey çıkmaz. Bu memleketin hayrına siyaset üretsinler, bizim muhalefete ihtiyacımız vardır."

DHA