Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Bursa'da canlı bomba saldırısı! Davutoğlu açıklama yapıyor

    HABERTURK.COM

    Bursa'da Ulucami yanında canlı bomba saldırısı düzenlendi. Saldırıda kadın canlı bomba öldü, 13 kişi yaralandı.Bursa Valiliği konuyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre bir kadın canlı bomba kendisini patlattı.

    Başbakan Ahmet Davutoğlu da Katar ziyareti öncesi basın toplantısıdüzenledi.

    İşte açıklamalardan satır başları:

    Bu terör saldırıları, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlı tutumundan geri adım atmasına sebebiyet vermeyecektir. Nerede ne şekilde olursa olsun mutlaka teröriste ve terör faaliyetlerine karşı en kararlı, ilkeli ve etkin tutumu sergilemeye devam edeceğiz.

    YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

    Yeni Anayasa ile ilgili bu ay bir çok toplantı gerçekleştirdik. Her konuyu ele alıyoruz. Bir metin ortaya çıkmamıştır. Yapılan spekülasyonların bir gerçekliği yoktur. Evrensel ve milli değerleri içeren bir metin üzerinden çalışıyoruz. Ana konumuz özgürlükçü bir Anayasa'dır. Başkanlık konusu detaylı olarak aramızda konuşuldu.

    Çarpık bir parlamenter sistemden bahsediyoruz. Bizim düşüncemiz Başkanlık sistemi. Arkadaşlara bu çalışmalarda hep şunu söyledim. "Geçmiş dönemdeki yasalar bir reaktif Anayasa'dır" dedim. Bizim kalıcı bir Anayasa ortaya çıkarmamız lazım. Yönetim sistemi olarak zaten yanlış işleyen Parlamenter sistem değil, özgürlükçü, medeni, çağdaş bir Anayasa'yı Başkanlık etrafında toplamaktır. Mesele sistem meselesidir. Toplumun mutabakatını Anayasa'ya yansıtmak istiyoruz. Şu anda tek meselemiz var; Özgürlükçü bir sisteme dayalı Anayasa'yı halkımıza sunmak.

    BURSA'DAKİ TERÖR SALDIRISI

    Güvenlik güçlerimiz somut delillere ulaşmadan bir şey söylemeyi doğru bulmam. Bazı değerlendirmeler var ancak komuoyu ile paylaşılabilecek seviyede değil. Şu anda dünyada teröre karşı teyakkuz haliden olmayan bir ülke yok. Şuanda Paris, Bursa'dan daha az terör tehdidiyle karşı karşıya değil.

    1 MAYIS KUTLAMALARI

    Bugünlerde beni en fazla sevindiren hususlardan birisi 1 Mayıs kutlamaları için gösterilen sağduyulu davranış. Herkesin özgürlükleri kullanması açısından toplumun genel koşullarının öne alınması doğru bir yaklaşımdır. Bütün sendikalarımız 1 Mayıs'ı kutlamak için uygun yerleri tercih etti. Toplantı yapma hakkına kimsenin sınırlama getirmesi söz konusu olamaz.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ