Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Şırnak'ta PKK operasyonu sürerken metrelerce uzunlukta tüneller bulundu
    1

    Şırnak kent merkezinde PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukur ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından güvenlik güçlerince 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" sürüyor.

    2

    Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarının katılımıyla düzenlenen operasyonunun yüzde 97'si tamamlanırken, Bahçelievler ve İsmetpaşa mahallelerinde çembere alınan PKK'lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor.

    3

    7 MAHALLE TERÖRİSTLERDEN ARINDIRILDI

    Kent merkezinde 77 gündür süren operasyonda, Dicle, Cumhuriyet, Yeşilyurt, Gazipaşa, Gündoğdu, Vakıfkent ve Yeni mahalle teröristlerden tamamen arındırıldı.

    4

    Kentte az sayıda teröristin kaldığını ifade eden güvenlik kaynakları, operasyon timlerinin bölgeyi çembere aldığı bilgisini verdi.

    5

    468 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

    Büyük bir titizlikle sürdürülen müşterek operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 468'e yükselirken, güvenlik güçleri teröristlere zırhlı araçlarla "teslim ol" çağrısında bulunuyor.

    6

    Özellikle el yapımı patlayıcılara karşı dikkatli olan operasyon timleri, bugüne kadar 4 bin ev aramasını tamamladı, tamamı el yapımı patlayıcılarla tuzaklanan 217 barikatı kaldırdı, 39 çukuru kapattı, bin 369 el yapımı patlayıcıyı imha etti.

    7

    Teröristlerin kaçma ihtimaline karşı kırsalda önlemler artırıldı.

    8

    ÖRGÜTÜN SÖZDE DİCLE MAHALLESİ SORUMLUSU ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

    Son 48 saatte 22 PKK'lının etkisiz hale getirildiği operasyonda dün örgütün sözde Dicle Mahallesi sorumlusu Erdal K. ölü olarak ele geçirildi.

    9

    Erdal K'nın beraberindeki örgüt üyeleriyle kaçmaya çalışırken etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

    10

    Bu arada, Bahçelievler Mahallesi'nde bir evde arama yapan güvenlik güçleri, 16 havan mermisi, çok sayıda yaşam malzemesi ve örgütsel doküman ele geçirdi.

    11

    METRELERCE UZUNLUKTA TÜNELLER BULUNDU

    Şırnak'ta bölücü terör örgütüne yönelik operasyonda çok sayıda silah, mühimmat ve tıbbi malzeme ele geçirildi.

    12

    Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, dün Şırnak il merkezinde gerçekleştirilen operasyonlarda, bölücü terör örgütü mensuplarınca tuzaklanan birçok el yapımı patlayıcı belirlenerek kontrollü şekilde imha edildi.

    13

    Operasyonda ayrıca, teröristlere ait çok sayıda silah, mühimmat, aralarında hücum yelekleri ve el telsizinin de olduğu teçhizat ve tıbbi malzeme ele geçirildi.

    14

    Terör örgütü mensuplarınca bölgedeki evlerin içine kazılan ve uzunluğu 10-15 metreyi bulan tüneller de tespit edildi. AA

    15