Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, "Biz şu anda 4 binin üzerinde yabancı pilot çalıştırıyoruz. Türkiye’de pilot sayımız yeterli değil. Uçaklarımızın hareket edebilmesi için pilotlara ihtiyacımız var." dedi.

Bolu'nun Gerede ilçesinde, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun açılışına katılan Coşkunyürek, Türkiye'nin son 14 yılda hedefler koymuş bir ülke konumunda olduğuna değinerek, ülkeyi ileriye taşıyacak 2023, 2053 ve 2071 gibi hedefler bulunduğunu söyledi.

Coşkunyürek, kendilerine, Türkiye'nin, dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer almasını sağlayacak hedefler koyduklarını vurgulayarak, "Bu ülkenin bu hedeflere ulaşabilmesi için eğitim en temel şartıdır. Eğitim alanında yapılacak çalışmalar en temel çalışmalar. Bu maksatla hükümetlerimiz 2002 den bu yana eğitim alanında daha fazla yatırım ve hizmet yapmak için büyük bir gayret gösterdi. 2002’den önce milli savunmaya harcadığımız bütçe eğitimden fazlaydı. Bugün hamdolsun eğitime harcadığımız bütçe daha fazla." şeklinde konuştu.

"SİVİL HAVACILIK İLE İLGİLİ BİR BÖLÜM AÇILACAK"

Türkiye'nin eğitim alanında geldiği noktanın küçümsenmeyecek durumda olduğunu belirten Coşkunyürek, değişen ve gelişen dünyanın hızına ayak uydurmak için bu hedefleri yakalamak ve daha fazla yenilikler gerçekleştirmek gerektiğini bildirdi.

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun'un, Gerede'de sivil havacılık ile ilgili bir bölüm açma planından bahsettiğini aktaran Coşkunyürek, şunları söyledi:

"Burada sivil havacılıkla ilgili bir bölümün açılacağından bahsedildi. Biz şu anda 4 binin üzerinde yabancı pilot çalıştırıyoruz. Türkiye’de pilot sayımız yeterli değil. Uçaklarımızın hareket edebilmesi için pilotlara ihtiyacımız var. Uçak imalatı konusunda da hedeflerimiz var. Şu an 'Hürkuş' uçağımızı uçurduk. Buna da hem Avrupa’dan hem de gerekli yerlerden onaylar verildi. Şimdi milli uçağımızı da gerçekleştireceğiz."

Coşkunyürek, Türkiye'deki pilot eksikliğinin ortadan kaldırılması adına, başta AİBÜ olmak üzere tüm üniversitelerin uzay ve havacılık ile pilot yetiştirilebilecek bölümleri açması gerektiğini kaydetti.

İKİNCİ HAVALİMANI TEK KİŞİLİK VE ÖZEL UÇAKLARA  

Coşkunyürek, Bolu'ya 60-80 kişilik uçakların inebilmesi için bir havalimanı yapılması noktasında, bakanlık olarak çalışma yürüttüklerini ifade ederek, ancak Bolu'ya yapılması planlanan ikinci havalimanının sadece tek kişilik ve özel uçaklara yönelik olduğunu vurguladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Bolu’ya yapılacak 60-80 kişilik uçakların inebileceği havalimanının, Başbakan Binali Yıldırım'ın bakanlığı dönemindeki talimatı doğrultusunda planlandığını anımsatan Coşkunyürek, şunları kaydetti:

"Buna ilk olarak Bolu’dan başlayalım demişti. Bunu gerçekleştireceğiz. Bunun için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bolu'ya yapılması planlanan ikinci havalimanı için belediye başkanımız da 'Biz de katkı veririz Abant yolu üzerinde Ömerler köyü mevkinde bir pist oluşturalım. Burada da tek kişilik uçakların veya sportif uçakların inebileceği bir pist oluşturalım.' dedi. Abant bölgesinde hem sportif maksatlı insanlar buraya geldiğinde Abant’ın güzelliğinden yararlansın, hem de tek kişilik uçak sahipleri de buraya iniş imkanı olsun istendi. Hem de orada park alanı oluşturacağız. Uçaklar indiğinde oraya park da yapabilecek. Oraya minik, küçük uçakların inebileceği bir alan yapılacak."

Konuşmaların ardından Bakan Yardımcısı Coşkunyürek, Bolu Valisi Aydın Baruş, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun tarafından Gerede Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu hizmete açıldı.

AA