Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İzmir'in Bornova İlçesi'nde, eylem yapma haklarına engel olunduğunu, açıklama yapılmadan şenliklerinin iptal edildiğini ve polis baskısına maruz kaldıklarını iddia eden üniversiteli bir grup, Ege Üniversitesi kampüsü içinde yer alan Yabancı Diller Bölümü ek binasını işgal etti. Kapıları zincirleyen öğrencilerin koridorlara sandalye ve masalarla barikat kurduğu görüldü.

Ege Üniversitesi kampüsü içinde yer alan Yabancı Diller Bölümü ek binası, bugün saat 14.00 sıralarında, üniversitenin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören kalabalık bir öğrenci grubu tarafından işgal edildi. Binanın giriş kapısı, üniversiteliler tarafından demir zincir ile kilitlendi. Üç katlı binanın koridorlarına ve merdivenlerine sınıflardaki sandalye ve masalar ile barikat kuruldu. İçeri giriş ve çıkışları pencerelerden yapan öğrenciler, okulun koridor ve duvarlarına sprey boya ile 'İşgal', 'Soma' ve 'Berkin' yazıları da yazdı.

"HER ADIMIMIZ İZLENİYOR"

Topluluk adına açıklama yapan Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğrencisi Serdar Gür, "Şu ana kadar Soma, Berkin ve taşeronlaşmaya karşı düzenlenen eylemlere katıldık. Hiçbir şeyin değişmediğini gördük. Soma faciası, yaşamını kaybeden Berkin ve bugün İstanbul'da yapılan eylemde yaralanan ağabeyimiz (Uğur Kurt) için buradayız" dedi. Üniversitede yoğun polis baskısı altında okuduklarını ileri süren Gür, "Her adımımız izleniyor. Demokratik eylemler yapıyoruz. Eylem yapma hakkımız engelleniyor. Bu yüzden üniversitelerden polisin çıkmasını istiyoruz. Ege Üniversitesi Rektörlüğü Soma'da şehit var diyerek bizim okul şenliğimizi engelledi. Buna bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Billboard'larda Soma için kaza diye yazıyor. Biz bunun bir katliam olduğunu düşünüyoruz. Rektörlükten bununla ilgili bir açıklama bekliyoruz. Son olarak eyleme katılan arkadaşlarımıza herhangi bir adli ve idari soruşturma açılmamasını istiyoruz" dedi.

Gür ile sınıf arkadaşı olan öğrencilerden Didem Tüfek, Rektörlüğün, binanın kapısına astıkları talepleri yerine getirene kadar eylemleri sürdüreceklerini söyledi. Taleplerini okulun giriş kapısına asan öğrenilerin buradaki bekleyişi sürüyor.

Üniversitenin giriş ve çıkışında herhangi bir polis kuvvetinin bulunmadığı görüldü.

DHA