Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Habertürk yazarları İbrahim Yıldız ve Serdar Ali Çelikler, Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı harcama limiti ve yabancı kuralları kararını değerlendirdi.

İBRAHİM YILDIZ: BU KARARIN DÜZELTİLMEYE İHTİYACI VAR

Futbol Federasyonu'nun açıkladığı harcama limitleri Galatasaray dışında birçok takımı sıkıntıya sokacak. Başta Fenerbahçe ve Beşiktaş olmak üzere takımları transfer yapamaz hale getirecek bu karar doğal olarak tepkilere neden oldu.

Fenerbahçe Kulübü, bırakın transfer yapmayı, elindeki oyuncuları satarak bu limit kuralları içerisinde yaşamını sürdürmekle karşı karşıya. Belki de puan silme cezası bile gelebilir.

Futbol Federasyonu harcama limitlerini açıklarken günün koşullarını bırakın futbolun gerçeklerini bir kenara itti anlaşılan. Bankacıların ellerindeki rakamlara göre verdikleri kararlar, hiçbir gerçeklikle bağdaşmıyor. Bu kararın bir an önce gözden geçirilmesi gerekiyor. En azından dernek statüsünde olan kulüpler ile anonim şirket olanların ayrılması gerekiyor. Borcu olmayan kulüpleri limit kıskacına sokmak anlaşılır gibi değil.

Yeni bir kaos ortamı yaratıldığı ortada. Bu kararın düzeltilmeye ihtiyacı var…

SERDAR ALİ ÇELİKLER: MESELE LİMİT DEĞİL

TFF ismiyle anılan Yüksek Futbol Memuriyeti 'Harcama Limitleri'ni açıkladı.

Hiç uzatmaya gerek yok; bu açıklanan limitler açıkça şu demek:

A- G.Saray dışında kimse transfer yapamaz.

B- F.Bahçe'ye yağmurlu havada su yok.

☆☆

Olay limit falan da değil aslen. Olay F.Bahçe'yi o meşhur borç yapılandırması için bankalarla masaya oturtmaya mecbur etmek; F.Bahçe'yi de bu anlaşmaya imza atan G.Saray - Beşiktaş ve Trabzonspor gibi kamuya borçlu bırakmak. Hatta biraz ileri gidelim ileride satılabilir meta haline dönüştürmek. Açıkça 'sisteme’ uyum sağlayan takım haline getirmek. F.Bahçe anlaşmaya yanaşırsa limitleri açılır. 2 yıl sonra Ali Koç zorla gönderilir ve yerine 'Sistem’ uyum sağlayacak biri getirilir. Bu borç ödenemeyeceği için F.Bahçe belki de icradan satılır.

"Ali Koç bu TFF'yi yıksın" argümanı tamamen boş laf çünkü bu durum TFF, Limit vs. meselesi değil sen hala anlamadın mı?

Koç'un yapması gereken F.Bahçe'yi istenmediği yerde tutmamasıdır. Kongre-Divan neyse yetkili organ toplayıp Almanya'dan bir kulüp alıp F.Bahçe adıyla orada adil yarışma ortamında bu kulübü dünyaya açmak bence tek çare. Bir nevi beyin göçü.

Bu "sistem"de olmamak F.Bahçe bağımsızlığıyla alakalıdır. Gerisi laf-ı güzaftır.

☆☆

Limit dediğin şey mevcut futbolcu sözleşmelerinin de içinde bulunduğu miktardır. Yani bırak transfer yapmayı mevcut oyuncuların maaşı bile karşılanmıyor. Vedat Muriqi'yi 60 milyon Euro'ya satsanız dahi 20 milyon Euro'sunu limite ekletebiliyorsunuz. Ali Koç 1 milyar Euro'luk sponsorluk bulsa 333 milyon Euro'su ancak limite eklenebiliyor. Ama bankalarla anlaşmaya imza atınca 250 milyon lira anında hesabınızda. Trabzonspor limiti de F.Bahçe civarında ama Trabzonspor banka anlaşmasına imza attığından transfer kabiliyeti var. Varın siz görün neden “bu anlaşmaya zorluyorlar” dediğimi!