Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

İstanbul Beyoğlu'nda 17 yıldır Selime Hatun Camii'nde imamlık yapan Osman Görkem, evsizlere caminin kapısını açarak örnek davranış sergiliyor. Sabahları çorba, çay, simit ve kek gibi ikramlarda bulunan imam Görkem, hayırsever vatandaşların desteğiyle evsizlerin kıyafet ihtiyaçlarını gideriyor. İmam, ayrıca evsizler için ücretsiz berberlik hizmeti de veriyor.

İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki 17'inci yüzyıla ait Selime Hatun Camii'nde 17 yıldır görev yapan imam Osman Görkem, caminin kapılarını evsizlere açtı. Caminin duvarlarına yazdığı yazılarla sokakta yaşayan evsizleri davet eden Görkem, "Hayat Paylaştıkça Güzeldir" projesi ile her cumartesi sabahı banyo, berber ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyor.

'ULUSLARARASI İYİLİK ÖDÜLÜ' SAHİBİ

Cemaatin ve mahallelinin gözdesi olan Görkem, Türkiye Diyanet Vakfı'nın düzenlediği 'Uluslararası İyilik Ödülleri'nde ödül alan 7 kişiden biri oldu. Ayrıca proje kapsamında askıda ekmek yaparak da ihtiyaç sahiplerine ekmek almasını sağladı. Camide vatandaşlar tarafından getirilen elbiseler İmam Osman Görkem tarafından tek tek ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılıyor. Bütün bunlardan faydalanan evsizlerin mutluluğu ise yüzlerinden okundu.

'8 METREKARE BİR YERDE BANYO İMKANI SAĞLADIK'

Görev yaptığı semt dolayısıyla sık sık ihtiyaç sahibi insanlarla karşılaştığını ve bir şey yapmaya karar verip projeyi başlattığını ifade eden Selime Hatun Camii İmamı Osman Gökrem, "2002'nin 6'ıncı ayından bu yana yaklaşık 17 senedir bu camide görev yapmaktayım. Herkesin bir özgeçmişi vardır. Bizim özgeçmişimizde de yardımlaşma, yardım alma var. Muhtaç olmak da bir nimet muhtaca yardımcı olmak da bir nimettir. Biz de dedik ki bir gün bizim de imkanlarımız olursa kimsesizlerin omzuna elimizi atalım istedik.

TIRAŞ ETMEYİ ÖĞRENDİM BEN YAPIYORUM

Beyoğlu'nda Taksim gibi bir yerde görev yaptığınız zaman sokakta kalan insanların dikkatinizi çekmemesi mümkün değil. Ne yerler ne içerler banyo, berber ihtiyaçlarını nasıl karşılarlar hep kafamda soru işareti olmuştur. 8 metrekare bir yerde banyo imkanı sağladık. Cumartesi günleri yemek de verelim dedik. Bu insanlara elbise de verelim giyindirelim dedik. Berber ihtiyaçlarını da karşılayalım dedik. Ben tıraş etmeyi öğrendim ben yapıyorum. Belki 500 kişiyi tıraş etmişimdir. Son 4-5 senedir işin ortasındayız. Ama bu projemiz 15 seneye dayanır" dedi.

'SAATLERCE KONUŞUP BERABER AĞLADIĞIMIZ İNSANLAR OLDU'

Sokakta yaşayan insanların toplum tarafından dışlandığını belirten Görkem, "Elbise dolaplarımıza baktığımızda hepimizde dar gelen, bol gelen giymediğimiz elbiseler çıkar. İsraf olmasın. Evlerinizdeki dar gelen, bol gelen elbiselerinizi getirin temiz olmak kaydıyla biz de cumartesi günleri sokakta kalan kardeşlerimize dağıtalım. Her cumartesi yemeğimiz, çayımız, simidimiz var. Bizim amacımız kalpten kalbe gönüller olsun. Sokakta kalan insanlar toplumsal olarak çok dışlanıyorlar. Ben sokakta kalan insanlarla çok sohbet edip dertlerini dinledim. Herkeste bir dert her dertte bir ibret vardı. Bizim saatlerce burada konuşup beraber ağladığımız insanlar olmuştur" diye konuştu.

 

'GELİP SOKAKTA YAŞAMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU ANLASINLAR'

Hayırseverleri bizzat camiye davet eden Görkem, "Diyanet İşleri Başkanlığı her zaman yanımda oldu. Devlet her zaman arkamda oldu. Ben kimseden para desteği istemiyorum. Bazı şirketler bir sene yemeği karşılamak istiyor böyle olmasını istemiyorum. Buraya gelsinler sokakta kalmak neymiş anlasınlar o insanlarla göz göze gelsinler onların hepsi bizim kardeşimiz" ifadelerini kullandı.

'İNSANLARIN YÜZÜNÜN GÜLMESİ ÇOK ÖNEMLİDİR'

Yardımsever Ediz Atıyolu ise, "Yüzyılın en güzel şeylerinden bir tanesidir bu yardımlaşma. Özellikle taksim ve çevresinde sokaklarda kalan çok sayıda vatandaşımız var. Biz de elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Herkesten katılmasını istiyoruz. Giymediğimiz elbiseleri çöpe atmak yerine burada ihtiyaç sahibi kişilere vermek daha doğru olur. Her hafta düzenleniyor. İnsanların yüzünün gülmesi bile çok önemlidir" dedi.

Bir başka yardımsever Ali Cahit Gürbüz de, "Hocamız elinden geleni yapıyor. Biz de destek veriyoruz. Allah böyle hocalarımızı başımızdan eksik etmesin. 3-4 yıldır tanıyorum kendisini. Arada bir katılıyorum" ifadelerini kullandı.