Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Koronavirüs (corona virüsü) yüzeylerde ne kadar canlı kalıyor? - Şaşırtan açıklamalar - Haberler
    1

    Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (covid-19) farklı yüzeylerde saatlerce hayatta kalabileceğini açıkladı.

    2

    Araştırmacılar, 2003'te ortaya çıkan SARS (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) salgınına yol açan SARS-CoV-1 ile Covid-19'a sebep olan Sars-CoV-2 virüslerinden alınan örnekleri karşılaştırdı. Bu virüslerin farklı yüzeylerde hayatta kalma sürelerinin benzerlik gösterdiği açıklandı.

    3

    KORONAVİRÜS 3 GÜNE KADAR YÜZEYLERDE YAŞAYABİLİYOR

    Forbes'ta yer alan habere göre; ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Viroloji Laboratuvarı'nda yapılan araştırmaya göre; virüsler yüzeylerde saatlerce canlı kalabiliyor. Yeni çalışma, virüsün 3 güne kadar yüzeylerde yaşayabileceğini gösteriyor.

    4

    Montana ve Princeton Üniversitesi'ndeki araştırmacıların yürüttüğü çalışmanın henüz hakem değerlendirmesinden geçmediği ancak bunun konuyla ilgili ilk taslak olduğu kaydedildi.

    5

    Ancak Covid-19'un hızla ortaya çıkan doğası göz önüne alındığında, daha fazla araştırma yapıldıkça verilerin değişebileceği uyarısı yapıldı.

    6

    KORONAVİRÜS HANGİ YÜZEYDE NE KADAR HAYATTA KALIYOR?

    * Yapılan araştırmaya göre; koronavirüs havada 3 saate kadar,

    10

    KORONAVİRÜS NASIL BULAŞIYOR?

    Solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüs olan koronavirüs, hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşıyor.

    11

    İŞTE KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ

    En çok karşılaşılan belirtiler; ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.

    12

    KORONAVİRÜS KORUNMA YOLLARI

    Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, yeni koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

    16

    * Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.

    17

    * El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.

    18

    * Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.