Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

KEREM AKÇA / keremakca@haberturk.com

11-22 Mayıs arasında düzenlenecek 69. Cannes Film Festivali’nin seçkisi açıklandı. Mehmet Can Mertoğlu’nun “Albüm”ünün prestijli Eleştirmenlerin Haftası bölümüne girmesi büyük sevinç. Gözümüzün Semih Kaplanoğlu’nu aradığı Altın Palmiye yarışması ise ilk bakışta güçlü gibi. Festivali 11 Mayıs’tan itibaren yerinde takip edeceğim.

Cannes demek büyük yönetmenlerin görücüye çıktığı platform demek. Hele ki bu yönetmenler formdaysa, sinema zevki doruğa çıkabilir. Bu sene yarışma ve yan bölümlerde olumlu anlamda bir ‘curcuna’ olacak. Dardenne Kardeşler, Ken Loach, Pedro Almodovar, Jim Jarmusch, Bruno Dumont, Christian Mungiu, Andrea Arnold, Nicolas Winding Refn, Xavier Dolan, Park Chan-Wook, Brillante Mendoza, Asghar Farhadi, Olivier Assayas gibi Altın Palmiye yarışının gediklileri ya da ödüllü isimleri rekabete girecek.


FRANSIZ FİLMLERİ, JÜRİ VE SÜRPRİZ ADAYLARI

George Miller’ın başkanlığındaki jüride ise oyuncu ağırlığı göze çarpıyor. Donald Sutherland, Vanessa Paradis, Mads Mikkelsen, Kirsten Dunst, Valeria Golino derken, geçen senenin Jüri Büyük Ödülü kazananı László Nemes, Fransız sinemasının yükselen değeri Arnaud Desplechin ile İranlı yapımcı Katayoon Shahabi’nin seçimlerine tanıklık edeceğiz. Desplechin ve Sutherland dışında vasat bir jüri…

Aslında yan bölümlerde de ayrı bir heyecan var bu sene. Yarışmanın gediklilerinden Kore-Eda Belirli Bir Bakış’a kaydırılmış. Woody Allen’ın “Café Society”si açılış filmiyken, Larrain, Jodorowsky ve Bellochio Yönetmenlerin 15 Günü bölümünde görücüye çıkacak. Bu seçimlerin ne kadar hakkaniyetli olduğunu festivalde göreceğiz.

Öte yandan Jeff Nichols’ın yarışmaya giren “Loving”i ile Focus Features’ın Oscar yarışını erken açma hedefi de var. Bakalım bu eylem planı nasıl sonuçlanacak? Cristi Puiu, Kleber Mendonça Filho, Alain Guiraudie, Sean Penn ve Maren Ade ise sürpriz kovalıyor. Elbette Fransız ortak yapımların ve yönetmenlerin ağırlığı tartışmasız. Paul Verhoeven’ın Isabelle Huppert’li Fransızca filmi “Elle” ve yarışmaya anlaşılmayacak bir şekilde üçüncü kez giren Nicole Garcia’nın “Mal de Pierres”i yoklanmayı bekliyor. Bunları da düşününce Semih Kaplanoğlu’nun İngilizce çektiği, tasavvufla ilgilenen ve üç saati aşan bilimkurgusu “Buğday”ın dışarıda kalması daha da üzücü. Ama bu kadar büyük isim arasında normal…

PRESTİJLİ BÖLÜMDE TÜRK FİLMİ

Yan bölümlere göz gezdirdiğimizde, Türk filmi görmeye alışık olmadığımız Eleştirmenlerin Haftası’nda Mehmet Can Mertoğlu’nun “Albüm”ünün dünya prömiyerini yapacak olması önemli. Calin Peter Netzer ile Danis Tanovic’in de ortak yapımcılığını üstlendiği eser, The Match Factory ve Le Pacte’a satılmayı da avantaja çevirmiş gibi. Filmde Şebnem Bozoklu, Murat Kılıç, Müfit Kayacan, Rıza Akın gibi oyuncular rol alıyor.

Ayrıca Hezarfen Film Galeri’nin Short Films Corner’da açtığı Türkiye’den Kısalar seçkisi ve Ankara Sinema Derneği’nin gelenekselleşen Türkiye Çadırı da tanıtımımız açısından değerli olacak. Ana yarışmada heyecan yaşamasak da kalbimiz Croisette’de atacak.