Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yargı WİKİPEDİA SON DAKİKA! Türkiye'den Wikipedia'ya erişim açıldı

    Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı doğrultusunda Wikipedia için konulan erişim engeli kararını kaldırdı.

    Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İnternet Daire Başkanlığı, "çalışmaların sürdüğü ve resmi açıklama yapılacağını" kaydetti.

    Wikipedia ile alakalı çalışmalar BTK tarafından tamamlandı erişimin açılması için operatörlere gerekli bildirimin yapıldığı öğrenildi.

    Wikipedia, Türkiye'de saat 22.30'da erişime açıldı.

    Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre,Anayasa Mahkemesi geçen ay 6'ya karşı 10 oyla Wikipedia’nın erişime engellenmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar vermişti. Yüksek Mahkeme bu kararının gerekçesini yayımladı. Wikipedia'nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını belirten gerekçede, erişim engeli kararının kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişme hakkını sınırlandırdığı vurgulandı. AYM ihlalin ortadan kaldırılması için kararın bir örneğini erişim yasağını koyan Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne öğle saatlerinde gönderdi.

    REKLAM

    ERİŞİM ENGELİ KARARI KALKTI

    Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Sezer Söylemez, AYM’nin ihlal kararı doğrultusunda, Wikipedia’ya ilişkin Nisan 2017’de aldığı erişim engeli kararını kaldırdı. Bu karar sonrası Wikipedia’nın yeniden erişime açılmasına dair herhangi bir yasal engel kalmadı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ