Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / DHA

Malatya'da özel bir hastanenin doğumhanesinde deprem anında çekilen görüntüler dikkat çekti. Sağlık çalışanlarının o anlardaki soğukkanlılığı ise görüntülere böyle yansıdı.

 

Doğum gerçekleştiren Doktor Nilay o anları böyle anlattı:

"Dün doğumu gerçekleştirdiğimiz anda deprem meydana geldi. Anneyi ve bebeği bırakıp bir yere gidemezdim. Hem annenin hem de ekibimizin güvenliği ve sağlığı için sakin kalıp panik oluşmasına izin vermedim. Şu an annenin de bebeğin de sağlık durumu çok şükür iyi. Allah bir daha kimseye böyle bir deprem yaşatmasın."

 

"KAÇMAYI DÜŞÜNMEDİM"

Malatya’da özel bir hastanenin doğum hastanesinde deprem anında yaşananlar sosyal medyada günün konusu oldu.

Ferdi Durdu’nun haberine göre, Elazığ Sivrice’de meydana gelen 6,8’lik deprem Malatya’da da şiddetli bir şekilde hissedildi. O anlarda ise özel bir hastanenin doğumhanesinde yaşananlar ortaya çıktı. Doğum ekibi, doğumu gerçekleştirdikten sonra depreme yakalandı. Anne ve bebeğini koruyan ekip, o anlarda hem mutluluk hem de korku yaşadı.

Doğumu gerçekleştiren Kadın Doğum Uzmanı Miray Sekkin Eser, o anları şöyle anlattı:

"O gün deprem olduğu akşam bir ailemiz ilk bebeklerini dünyaya getirmek için hastanedeydi. Bende doğum yaptırmak için hastaneye gelmiştim. Çok sevdiğimiz ve yakından takip ettiğimiz hastamızdı. Asistanım Buket, ebelerimiz Meryem ve Rukiye ile birlikte doğumu gerçekleştirdik. O esnada asistanım çekim yapıyordu. Doğumdan sonra 5 dakika oldu olmadı bu arada deprem yaşandı. İlk başta ses geldi sonrasında ses giderek arttı. Deprem en şiddetli olduğu esnada masalar her yer sallanıyordu. O esnada kaçmayı düşünmedim. Durup ortamın, ekibin ve ailemizin güvenliğini sağlamak istedim. O esnada sakin olmak önemliydi çünkü panik herkesin hayatına mal olabilir. Bebeğin sıkıntıya düşmesine neden olabilirdi. Anneyi kanamalı bir halde bırakmak mümkün değil. Hicbir doktor arkadaşım böyle bir şey yapmaz. O anda ilk düşündüğünüz şey hastamız oluyor. Anne ve bebeğimiz iyi, toparladılar. Hem mutlu hem de endişeli bir durumdu. O 40 saniye bitmek bilmiyordu" dedi.