Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray'ın başkan adaylarından Mustafa Cengiz, Habertürk'ten Erhan Kaan Adıgüzel'e önemli açıklamalarda bulundu.

G.Saray Liseli olmadığınız için seçimde bir handikap yaşayabileceğinizi düşünüyor musunuz?
Liseli-lisesiz ayrımını yok edemeyiz ama yok etmeye çalışmalıyız. G.Saray’ın kuruluş felsefesinde lise var. İyi ki G.Saray Lisesi var. Aslımız lise eğer bunu inkar edersek haramzade oluruz. Taraftarlar liseye kızıyor çünkü bir menfaat grubu var ve bu insanların elindeki tek argüman G.Saray Lisesi’nden mezun olmak... Ben liseli-lisesiz ayrımına tamamen karşıyım. Bu algı oluşturmak için kullanılan bir şey... Liseli değilse baştan eksi 1300 oyla başlıyor. Liseli değilse seçilemez algısı oluşuyor. Daha baştan ötekileştiriyorsunuz. Ben de mülkiyeliyim ve biz de birbirimizi tutarız. Ancak eşitler arasında taraf olabilirsiniz. Ali Sami Yen bunları görse inanın mezarından çıkıp kovalar! Çünkü onlar 7 arkadaş okulun içinde kulübü kurarken onun dev bir kulüp haline geleceğini biliyorlardı. Ancak birtakım insanların kulübü hala dar, devre, sınıf arkadaşları kalıbı içinde tuttuğunu görse isyan ederdi Ali Sami Yen!

‘DURSUN ÖZBEK DE HOŞNUT DEĞİLDİR...’

Başkan adayı olmaya nasıl karar verdiniz?
Biz ekip olarak 2013 yılından bu yana hazırlanıyoruz. Başkanlığa değil, G.Saray’a hizmete hazırlanıyoruz. Yönetmeye değil, G.Saray’a nasıl proje üretip yardımcı oluruz, ona çalışıyoruz. Başkan Dursun Özbek baskından öte bir seçim kararı aldığında biz buna yüzde 60-70 ölçüde hazırlıklıydık. Ancak yüzde 100 hazır değildik. Çünkü 21 günlük bir süre ve 15 gün önce 45 kişilik liste vermemiz gerekiyordu. Bize kalan yılbaşı tatilinin de içinde olduğu sadece 1 hafta... Ben Dursun Özbek’in de yangından mal kaçırır gibi seçime gitmesinden çok hoşnut olduğunu zannetmiyorum. Kendisinin de bu seçime yüzde 100 hazır olduğunu düşünmüyorum. Özetle bizi buna iten armaya duyan aşk ve ortak bir paydaya hizmet etme duygusu...” ‘560 milyon TL’lik zararı ödesin.

Mayıs ayında Sportif A.Ş.’ye dışarıdan 2 kişi atanma tehlikesi var. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
“Öncelikle kayyum tehlikesi diye bir şey yok... SPK isterse 2 kişi atayabilir ama çoğunluk yine G.Saray’da olacağı için sorun olmaz. Dursun Bey’in döneminde 3 yılda 560 milyon Tl zarar var. kendisi ‘Ben yarattığım zararı öderim’ demişti... Bu da 560 milyon Tl ediyor. Bunun şakası yok. O zaman bunu ödeyin. Biz boş vaatte bulunmuyoruz. Mayısta seçime gitme sözü veriyorum ancak devam edeceğim 3 yıl için projelerim var.”

''GALATASARAY'I NE SATARIZ NE SATTIRIRIZ''

Mali sorunlar hakkında ne gibi önlemler aldınız?
Çünkü Dursun Özbek’in kefalet imzaları var ve gerektiğinde kasa kolaylığı sağlayabiliyor. G.Saray’ın hiçbir döneminde başkanlar sağladığı kasa kolaylığını ilan etmemiştir. G.Saray’da kimsenin parası kalmaz. kulüp bugün nasıl yürüyorsa yarın da aynen yürür ama şeffaf olarak yürür. Siz G.Saray’ı 50 milyon dolara satın alamazsınız, geleceğini de satın alamazsınız. eğer ‘Sadece varlıklı insanlar gelir, yönetir’ diyorsanız orası bir mahalle takımıdır. Biz G.Saray’ı ne satarız ne de sattırırız. kimse Dursun Bey’i teminat vermesi için zorlamadı, vermeseydi o zaman!

‘Siz ne diyorsanız onu yapıyor’ diyorlar En büyük seçim vaadiniz Fatih Terim’i göreve getirmekti. Ancak Dursun Özbek sizden önce davrandı...
Twitter'da şu yorumları okuyorum; ‘Mustafa cengiz ne diyorsa Dursun Özbek onu yapıyor.’ Tabii bu biraz da işin esprisi... Biz Fatih Terim dedik, geldi. Basketbol a.Ş. dedik, basketbol a.Ş. değişti. Daha da projelerimiz var. ayrıca bu mücadeleye girerken sosyal medyada trol hesaplar açmamızı istediler. ancak biz böyle bir şey asla düşünmedik ve sosyal medyanın tamamı bizim için trol oldu. O kadar gerçeği gördüler!