Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Asya-Pasifik Myanmar askerî yönetimi, 2020 genel seçim sonuçlarını geçersiz saydı
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    1 Şubat darbesinin ardından askeri yönetimin kurduğu Birlik Seçim Komisyonunun (UEC) Başkanı Thein Soe, 2020 seçimlerinde Suu Çii'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliğinin (NLD) hile yaptığı iddialarına ilişkin soruşturmayı tamamladıklarını açıkladı.

    UEC Başkanı Soe, 11 milyondan fazla oyda hile yapıldığını tespit ettiklerini belirterek, "NLD, Covid-19 yasaklarını kendi lehine kullanarak diğer partilerin adaylarını güçsüz kılmıştır." dedi.

    Seçimlerde haksız rekabet ve seçim sonrası oy sayımlarında hile yapıldığına dair iddiaların kesinleştiğini kaydeden Soe, "Özgür ve adil bir ortamda yapılmayan 2020 seçimlerinin sonuçları iptal edilmiştir." şeklinde konuştu.

    REKLAM

    Soe, yeni genel seçimlerin ne zaman düzenleneceğine dair bilgi vermedi.

    Birlik Seçim Komisyonu, 13 Temmuz'da, seçimlerde kullanılan oy toplamının üçte birinin hileli olduğunu tespit ettiklerini açıklamıştı.

    SEÇİMLERDE HİLE İDDİALARI

    Myanmar'da 8 Kasım 2020'de düzenlenen genel seçimde ülkenin eski fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Suu Çii'nin partisi NLD, Mecliste 238 ve Senatoda 138 sandalye kazanarak iktidarını korumuştu.

    Ordunun desteklediği Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisinin (USDP) lideri Than Htay, oy sayımlarında NLD görevlilerinin birçok sandıkta parti oylarını ikişer, üçer defa sayarak hile yaptığı iddiasında bulunmuştu.

    Seçim Komisyonu, hile iddialarının asılsız olduğu ve NLD'nin seçimleri kazandığı yönünde hüküm vermişti.

    MYANMAR'DA DARBE

    Myanmar ordusu, 2020'deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

    REKLAM

    Ordu, Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ile iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

    Myanmar ordusunun darbe karşıtı göstericiler ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 899 kişi hayatını kaybetti, binlerce gösterici gözaltına alındı.

    Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, üst düzey hükûmet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ